Video

YouTube’da Canlı Yayın Nasıl Yapabiliriz

YouTube’da Canlı Yayın Nasıl Yapabiliriz. Bir web kamerası, YouTube hesabı ve YouTube kanalıyla, YouTube kullanıcılarına şu anda neler yaptığınızı gösterebilirsiniz.. Madde madde canli yayın nasıl yapılır sıraladık

 

 1. YouTube Yeni bir web tarayıcı sekmesi veya penceresi açın ve YouTube.com a giriş yapın .
 2. YouTube hesabınızda oturum açın. Giriş sayfasına erişmek için sayfanın sağ üstündeki “Oturum Aç” düğmesine tıklayın. Sağlanan alanlara Gmail e-posta adresinizi ve şifrenizi girin ve devam etmek için “Oturum aç” ı tıklayın.

  • Henüz bir YouTube hesabınız yoksa, tek yapmanız gereken bir Google hesabıoluşturmaktır . Bir Google hesabıyla, tüm Google hizmetlerine (Google+, Hangouts, Drive, Gmail ve YouTube gibi) erişebilirsiniz.

   

  3. Kanalım sayfasına erişin. Sol panelin üst kısmında bazı bağlantılar var. Kanalım sayfasını açmak için ikinci bağlantıyı (“Kanalım”) tıklayın.
  • Kanalım sayfası, abone olduğunuz tüm kanalları ve kendi kanalınızı listeler.

   

  4. Video Yöneticisi’ni açın. Profil resimlerinizin ikisini Kanalım sayfasından göreceksiniz: Biri sağ üst köşede, bir tanesi de kanal resminde (veya kapak fotoğrafı) sayfada. Profil resminizin üstünde ve biraz sağında “Video Yöneticisi” bağlantısını göreceksiniz.
  5.“Kanal” seçeneğini tıklayın. Bunu, Video Yöneticisi sayfasının sol panelinde bulabilirsiniz. Sağdaki pencere, Kanal seçeneklerini göstermek için değişecektir.
6.Canlı Etkinlikleri Etkinleştir. Doğru pencereye bakın ve sayfayı aşağı kaydırın. Alttan üçüncü seçenek “Canlı Etkinlikler” dir. Ondan bir “Etkinleştir” düğmesi vardır; Bu özelliği etkinleştirebilmek için hesabınızı doğrulamaya başlamak için bunu tıklayın.
 • Hesap Doğrulama sayfasında, açılır listeden ülkenizi seçin. Bunun altinda, otomatik bir sesli mesajin sizi doğrulama koduyla arayacak veya sizi bilgilendirecek şekilde isteyip istemediğini seçin.
 • YouTube’un arayacağı veya en alttaki kutuya yazacağı sayıyı girin ve sayfanın sağ alt kısmındaki mavi “Gönder” düğmesini tıklayın. Çağrıyı veya metni beklediğinizde, verilen kutuya 6 basamaklı doğrulama kodunu girin ve “Gönder” i tıklayın.
 • Başarılı olursa, bir “Tebrikler” alacaksınız! Hesabınız şimdi doğrulandı ”mesajı. “Devam” ı tıklayın ve canlı etkinlikleri yayınlamak için Şartlar ve Koşulları gösteren bir sayfaya yönlendirileceksiniz. “Kabul Ediyorum” u tıklayın ve Video Yöneticisi sayfasındaki Canlı Etkinlikler bölümüne yönlendirileceksiniz.

 

 • 7. Mavi “Canlı Etkinlik Oluştur” düğmesini tıklayın. Bu, yayımlayacağınız canlı etkinliğin sürecini başlatacaktır, ancak endişelenmeyin, henüz yayın yapmıyorsunuz. Yayınımızla ilgili bazı bilgiler eklemeniz ve Yeni Etkinlik Oluştur sayfasında bazı ayarları yapılandırmamız gerekiyor.

8. Temel bilgileri doldurun. Üstteki sekmeye kırmızı bir alt çizgiyle bakarsanız, Şu anda Yeni Etkinlik Oluştur sayfasının Temel Bilgiler bölümünde olduğunuzu görürsünüz. Yayın yapacağınız canlı etkinlik hakkında bilgi girdiğiniz yer burasıdır.

 • Başlık alanına etkinliğin adını girin.
 • Canlı etkinliği daha sonra devam edecek şekilde planlamak istiyorsanız, programı yalnızca başlığın altındaki iki kutuya ayarlayın. Tarihi ayarlamak için ilk kutuyu tıklayın ve saati ayarlamak için ikinci kutuyu tıklayın. İkinci kutunun yanındaki “Bitiş zamanı” bağlantısını tıklayarak isterseniz bir bitiş zamanı ekleyin.
 • Bir sonraki alan Açıklama içindir. Canlı etkinliğiniz hakkında küçük bir şey ekleyin.

 

 • Açıklama alanının altındaki kutuya etiketler ekleyin. Bu etiketler, YouTube kullanıcılarının canlı etkinliğinizi aramasına yardımcı olur. Yukarıdaki örnekte tenha plaj, mavi sular, beyaz kum, dalış, adalar ve benzeri şeyler olabilir.
 • Sayfanın sağında, canlı etkinlik için gizlilik ayarı bulunur. Bunu “Herkese Açık”, “Listelenmemiş” veya “Özel” olarak ayarlayabilirsiniz. “Herkese Açık” seçeneğini belirlerseniz, aşağıdaki metin kutusunda görüntüleyenleriniz için kişisel bir mesaj ekleyebilirsiniz. “Özel” seçeneğini belirlerseniz, canlı etkinliği paylaşmak istediğiniz kişilerin gizlilik ayarları seçeneklerinin altındaki kutuya e-posta adresini girin. E-posta adresini virgülle ayırın.

9. Gelişmiş Ayarları Yapılandırın. Bu menüye erişmek için en üstteki “Gelişmiş Ayarlar” sekmesini tıklayın. Burada sohbet ayarlarını, kategoriyi, dili ve daha fazlasını yapılandırabilirsiniz.

 • Canlı yayın sırasında Sohbet’i etkinleştirmek istiyorsanız, sol üstteki “Canlı sohbeti etkinleştir” seçeneğini tıklayın. Bu seçeneği tıklayarak spam mesajlarını otomatik olarak engellemeyi de seçebilirsiniz.
 • Canlı etkinliği “Herkese Açık” olarak ayarladıysanız ve görüntüleyenlerin videoyu web sitelerine yerleştirmesini istiyorsanız, sayfanın ortasına yakın bir yerde “Yerleştirmeye izin ver” seçeneğini belirleyebilirsiniz.
 • Şov için bir yaş kısıtlaması varsa, “Yaş kısıtlamalarını etkinleştir” seçeneğini tıklayın. Bunu etkinleştirme, beklenmeyen YouTube kullanıcılarının etkinliği görüntülemesini engeller.
 • Sayfanın sağ tarafında, üstte, Kategori. Canlı etkinliğinize kategori eklemek istiyorsanız, açılır listeden bir tane seçin. Diğerleri arasında Komedi, Eğlence, Spor, Seyahat seçebilirsiniz.

 

 • Video konumunu Kategori seçeneğinin altına ayarlayabilirsiniz. Google Haritalar ile küçük bir ekran açmak için konumu yazın ve ardından bölgeye yakınlaştırmak için Google Haritalar için “Ara” yı tıklayın.
 • Video dilini, Konum alanının altındaki açılır listede bulunan birçok dilden seçerek ayarlayın.
 • “Etkinliğin ardından özel durumu otomatik hale getir”, “Yorumlara izin ver” ve “Kullanıcılar bu video için derecelendirmeleri görüntüleyebilir.” Seçeneğini belirleyerek kayıt seçeneklerini ayarlayın. Kayıt seçeneklerinden birini veya tümünü seçebilirsiniz.
 • Gelişmiş Ayarlar sayfasındaki son seçenekte yayın gecikmesini ayarlayın. Yayın gecikmesi, Canlı Kontrol Odasındaki ön izleme oynatıcısında gördüğünüz akış ile izleyicilerin izin akışı arasındaki gecikme miktarıdır.

10. Yayını başlat. Hepsi ayarlandığında ve bittiğinde, canlı etkinliğinize yayın yapmaya başlayabilirsiniz. “Canlı Şimdi Git” i tıklayın, ardından onaylamak için “Tamam” ı tıklayın ve YouTube, Hava penceresinde bir Google+ Hangouts’u açacaktır.

 • Canlı Hangouts penceresi yüklendikten sonra canlı etkinliğe başlamak için yeşil “Yayını başlat” ı tıklayın. Yayınlarken pencerenin sağ üst köşesinde ve alt orta kısmında “Canlı” kelimesini göreceksiniz. Sağ panelde sohbetler ve mesajlar görülebilir.
 • Düzgün 8 saate kadar yayın yapabilirsiniz. Canlı etkinlikle işiniz bittiğinde, alttaki kırmızı “Yayını durdur” düğmesini tıklamanız yeterlidir.
 • Kaydı ileride izlemek üzere erişmek istiyorsanız, Video Yöneticinize geri dönün ve sol panelden “Canlı Etkinlikler” öğesini seçin. Tüm kayıtlarınızın bir listesi burada görüntülenecektir. Tekrar görmek için birine tıklayın.

10. Yayını başlat. Hepsi ayarlandığında ve bittiğinde, canlı etkinliğinize yayın yapmaya başlayabilirsiniz. “Canlı Şimdi Git” i tıklayın, ardından onaylamak için “Tamam” ı tıklayın ve YouTube, Hava penceresinde bir Google+ Hangouts’u açacaktır.

 • Canlı Hangouts penceresi yüklendikten sonra canlı etkinliğe başlamak için yeşil “Yayını başlat” ı tıklayın. Yayınlarken pencerenin sağ üst köşesinde ve alt orta kısmında “Canlı” kelimesini göreceksiniz. Sağ panelde sohbetler ve mesajlar görülebilir.
 • Düzgün 8 saate kadar yayın yapabilirsiniz. Canlı etkinlikle işiniz bittiğinde, alttaki kırmızı “Yayını durdur” düğmesini tıklamanız yeterlidir.
 • Kaydı ileride izlemek üzere erişmek istiyorsanız, Video Yöneticinize geri dönün ve sol panelden “Canlı Etkinlikler” öğesini seçin. Tüm kayıtlarınızın bir listesi burada görüntülenecektir. Tekrar görmek için birine tıklayın.

YouTube’da Google+ Hangouts ile yayın yapma

1. Google + ‘da oturum açın. Yeni bir tarayıcı sekmesi veya pencere açın ve Google+ web sitesini ziyaret edin.

 1. Menüyü aç. Fareyle üzerine gelin veya sayfanın sol üst köşesindeki ev simgesini tıklayın ve seçeneklerin listesi aşağı inecektir.
  2. Bir Hangout başlatın. Listeye gidin ve orta kısmın yakınında “Hangouts” ifadesini bulacaksınız. Hangouts sayfasını açmak için bunu tıklayın.
  4. Canlı Hangouts başlatın. “Hangouts on Air” başlıklı üst başlıktaki ikinci sekmeyi tıklayın ve ardından “Canlı Hangout Oluştur” düğmesi olan sarı-turuncu tıklayın. YouTube’da yapmak istediğiniz yayın için bilgileri girebileceğiniz küçük bir kutu açılır.
  5. Yayını adlandırın. Yayın kutusunun adını küçük kutunun ilk alanına girin.
  6. Bunu açıkla. İkinci alanda, insanlara yayının neyle ilgili olduğunu söyleyin.
  7Yayının saatini ayarlayın. Açıklama alanının altında, “Başlar” başlığı yer alır. İki seçeneğe sahiptir: Şimdi veya Sonra. “Şimdi” yi seçmek, etkinliğinizi hemen yayınlamanıza izin verirken “Daha Sonra”, tercih ettiğiniz zamanda gösterilecek yayını planlamanıza olanak tanır.

  • “Daha Sonra” öğesini seçerseniz, tarih, saat ve süre için bir alan görünecektir. Bu alanlardaki yayının zamanlamasını ayarlayın.

  8. Gizlilik ayarlarını yapılandırın. Küçük kutudaki son seçenek Kitle içindir. Yayını kimlerin “Herkese açık” olarak görüntüleyebileceğini (varsayılan) ayarlayabilir veya yayını paylaşmak istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini manuel olarak girebilirsiniz.

  • “Herkese Açık” ayarının yapılması, Google + ‘daki herkesin ve YouTube’daki kullanıcıların yayınınızı görüntülemesine olanak tanır.
  • Özel bir yayın istiyorsanız, “Genel” in yanındaki X işaretini tıklayın ve yayını paylaşmak istediğiniz kişilerin e-posta adresini girin.

  9. Yayına başla. İşiniz bittiğinde, küçük kutunun altındaki mavi “Paylaş” ı tıklayın ve Google + ‘daki Etkinlikler sayfanıza yönlendirilirsiniz. Sayfadaki küçük bir video ekranında, kamera simgesi olan mavi bir “Başlat” düğmesi göreceksiniz. Canlı yayın Hangouts’u açmak için bunu tıklayın.

  • Yayınların Google + ‘nın yanı sıra YouTube hesabınızda yayınlanacağını bildiren bir pop-up görünecektir. İsterseniz, yayınladığınız açılır pencerede yayınınızı görüntülemek için daha fazla kişiyi davet edin ve devam etmek için “Davet Et” düğmesini tıklayın.
  • Bir sonraki ekranda, Canlı Hangouts’un Şartlar ve Koşulları olacaktır. Altta “Kabul Ediyorum” u tıklayın ve “Devam Et” i tıklayın.
  • Canlı yayın Hangouts’u yüklendikten sonra, yeşil “Yayınlamayı başlat” ı tıklayın ve “Google + ‘da YouTube’a gitmek üzeresiniz” şeklinde bir pop-up görünecektir. Canlı yayınlamaya başlamak için “Tamam” ı tıklayın.
  • Yayınlarken pencerenin sağ üst köşesinde ve alt orta kısmında “Canlı” kelimesini göreceksiniz. Sağ panelde sohbetler ve mesajlar görülebilir.
  • Düzgün 8 saate kadar yayın yapabilirsiniz. Canlı etkinlikle işiniz bittiğinde, alttaki kırmızı “Yayını durdur” düğmesini tıklayın.

Benzer Konular