OLED Nedir

Oled Bugün piyasadaki çoğu televizyondan daha az güç tüketen ve kullanılmadığında kıvrılabilen, yarım inç kalınlığında, 200 ekran boyutunda yüksek çözünürlüklü (HD) bir televizyon hayal ettiniz mi? Arabanızın öncüsü bir görüntü paneline dönüşebilirse, bir kısmı, yakıt miktarı, motor sıcaklığı, hız, tork bilgisi, bir miktar yol haritası gösterilebilir mi? Yoksa elbisen nasıl monitör gibi olur? Bütün bunlar yakın gelecekte OLED (organik ışık yayan diyot) teknolojisi ile sağlanabilir.
Işık yayan organik diyot (OLED) görüntüleyici, elektrik verildiğinde ışık yayan organik moleküllerden yapılmış ince bir filmdir. OLED’ler, LED ve LCD ekran panellerinden daha az enerji tüketirken daha parlak, daha canlı görüntüler sunar.
sponsorlu Bağlantılar
Öyleyse OLED nasıl çalışır, ne tür OLED’ler üretilebilir, diğer teknolojilere kıyasla avantajları ve dezavantajları nelerdir?
OLED bileşenleri

LED gibi, OLED de katı yarı iletken bir cihazdır. 100 ila 500 nanometre (Nanometre: metrenin milyarda biri) kalınlığında veya insan saçından yaklaşık 200 kat daha ince. OLED’ler iki veya üç organik katmana sahiptir, üç katmanlı tasarımda, son katman elektronların katoddan ışık yayan katmana taşınmasına aracılık eder. Bu yazıda iki katmanlı tasarımı temel alıyoruz.
oled hücre

OLED aşağıdaki parçalardan oluşur:
Yüzey: OLED’i destekleyen bir katman.
Anot: Akım cihazdan geçtiğinde, negatif yüklü elektronların geçmesi için pozitif yüklü boşluklar oluşturur. Şeffaf.
Organik katmanlar: Bu katmanlar organik moleküllerden veya polimerlerden yapılır.
İletim katmanı: Bu katman organik plastikten (örneğin polianilin) ​​üretilir ve anottan elektron kuyuları taşır.
Yayıcı katman: İletim katmanından farklı organik plastikten (örneğin Polyfluorene) yapılır, ışığın oluştuğu katottan elektronlar taşır.
Katot: OLED tipine bağlı olarak şeffaf olabilir veya olmayabilir. Katot, cihaza voltaj uygulandığında elektron veren katmandır.
OLED Üretimi

Üretimin en büyük kısmı, organik tabakaların sözde alt tabakaya uygulanması işlemidir. Bu üç şekilde yapılabilir. mesela philips

Vakumlu yoğuşma: VTE, vakumlu termal buharlaştırma olarak da bilinir. Aslında, bu işlem hem yoğuşma hem de buharlaşmayı içerir. Bir vakum odasında, organik moleküller uygun sıcaklıkta ısıtılır ve ısıtılır ve yukarıda ince filmler halinde soğutulmuş substrat üzerinde yoğunlaşmasına izin verilir. Bu yöntem pahalıdır ve verimli değildir.

Organik buhar değişimli yoğuşma (OVPD): Düşük basınçlı bir ortamda, duvarların ısıtıldığı reaksiyon odasında, bir taşıyıcı gaz buharlaştırılmış organik molekülleri soğutulmuş substrat üzerine taşır ve bu moleküller ince bir film oluşturmak için yoğunlaşır. Taşıyıcı gaz kullanımı verimliliği arttırır ve OLED üretiminin maliyetini düşürür.

Mürekkep püskürtmeli çıktı: Bu teknolojiyle, OLED’lere, alt tabakaya aynı baskıda olduğu gibi mürekkeple aynı şekilde püskürtülür. Bu da OLED üretim maliyetlerini düşürür ve 200 ekran televizyon veya elektronik reklam panoları gibi çok büyük ekran panellerinin yapılmasını mümkün kılar. Bunun bir örneğini yukarıdaki resimde görebilirsiniz.

OLED’ler nasıl ışık yayar?

OLED’ler, LED’lere benzer şekilde, elektrominesans şeklinde ışık yayar.
oled süreci
Bu nasıl çalışır:

 1. OLED’e bir güç kaynağından bir voltaj uygulanır.
 2. Katoddan anota organik katmanlardan geçen bir elektron akışı vardır.
  Katot, ışık yayan organik tabakaya elektron verir.
  Anot iletken kattan elektronları çeker, yani pozitif yüklü boşluklar verir. (Bu kavite konsepti, üçüncül düzeyde elektronik dersi alan kişilerin müfredatında bir zorunluluktur.
 3. Verici ve iletim katmanları arasındaki sınırda elektronlar, boşlukları bularak devreyi tamamlar.
  Bir elektron bir elektron deliği bulduğunda, oraya yerleşir. (Atomun eksik kısmını o yörüngede doldurur. Bunu lise kimya müfredatından hatırlarsınız. Simge gülümsemesinin başladığını hatırlamıyorsanız ÖSS’ye hatırlatır)
  Bu olduğunda, elektron bir ışık şeklinde enerji yayar (foton).
 4. OLED ışık yayar.
 5. Işığın rengi, yayılma katmanındaki organik molekül tipine bağlıdır. Üreticiler, renkli OLED izleyiciler oluşturmak için birden fazla renkli organik film kullandılar.
 6. Işığın parlaklığı veya yoğunluğu, uygulanan elektrik akımına bağlıdır, akım arttıkça parlaklık artar.
  Küçük molekül OLED, polimer OLED midir?