REKLAM
Haber

Koronavirüs

REKLAM

Wuhan, Çin’de ortaya çıkan ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) adı verilen hastalığa neden olan virüs dünyaya yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 11 Şubat’ta Covid-19 olarak adlandırılan, aynı zamanda “2019-nCoV” olarak da adlandırılan koronavirüs veya korona virüsü olarak bilinen virüsün neden olduğu hastalık.

Uzmanlar, hastalığın en yaygın semptomlarını yüksek ateş, balgam öksürüğü ve nefes darlığı olarak tanımlar. Virüs çoğunlukla insanlara bulaştıktan sonra akciğerlere yerleşir ve orada çoğalır. Virüs yeni olduğu için bağışıklık sistemimiz virüsü tanımıyor ve direnmek için yetersiz. Bu durumda pnömoni gelişir ve akciğer kapasitesi sınırlı olduğundan hastalar solunum sıkıntısı yaşamaya başlar. Enfeksiyonun yayılmasının artmasıyla hastalar sıklıkla solunum yetmezliği ile ölebilirler.

İngiliz epidemiyologları tarafından yayınlanan bilgilere göre, hasta bir kişi en az iki veya üç kişiye bulaşabilir. Akademik çalışmalara göre, salgın kontrol altında olmayan durumlarda birkaç hafta içinde toplam 190 bin kişiye yayılabilir.

Bilim adamları ilk kez görüldüğünde, tedavi bulmayı zorlaştırırken, bilim adamları bir panzehir veya aşı üzerinde çalışıyorlar.

Coronavirus, Türkiye’de uzun süredir tespit edilen koronavirüsün 11 Mart’ta ülkedeki ilk vakasını Sağlık Bakanı Fahrettin kocasının ilan ettiği ülkelerden biri.

16.03.2020 ABD’de koronavirüs gelişmesi! Koronavirüs aşısı ilk kez insan üzerinde denenmesi yapıldı.

covid 19 belirtileri bilgilendirme sitesi

REKLAM

Benzer Konular

REKLAM