Bilgisayar

Görmezden Gelmemeniz Gereken 10 PC ve Telefon Problemi

Görmezden Gelmemeniz Gereken 10 PC ve Telefon Problemi

Bilgisayar ve telefon, hayatımızın en tehlikeli sonuç iki objesi. Gündelik hayatımıza o kadar entegre olmuş durumdalar ki her an minimumından birini kullanır durumdayız. Bu kadar sık kullanmak, karşılaşmış olduğumız problemlerin de artmasına sebep oluyor ve çoğu süre bu ‘küçük’ problemleri görmezden geliyoruz. Ancak bazı problemler büyük sorunların habercisi ve dikkatli olmakta yarar var. Bu listemizde de sizin için önemsiz görünen ama ciddiye alınması ihtiyaç duyulan problemler.

Aşırı yavaşlama

Yavaşlama, özellikle bilgisayarlarda sıkça yaşamış olduğumız sorunların başlangıcında geliyor. Aynı şekilde telefonlarımızda da zaman içinde ortaya çıkan bu mesele, vakit zaman ufak çaplı sinir krizleri geçirmemize sebep oluyor ancak tek olumsuz etkisi bu değil. Bilgisayarınız veya telefonunuz ‘yaşlı’ değil ancak çok yavaşsa, bu arka planda çalışan ve pek çok sorun doğurabilecek zararlı yazılımların habercisi olabilir. Durumu düzeltmek için de tarama yapmak, eklentiler ile izinleri denetim etmek ve emin olmayan programları kaldırmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Rastgele işlemler

Eğer telefonunuzda yahut bilgisayarınızda, siz bilincinde olmadan uygulamalar açılıyor veya rastgele işlemler yapılıyorsa bu hayalet bir yazılımın cihazınıza sızdığı anlamına gelir. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan şey ise telefonunuzu sıfırlamak olacaktır.

Beklenmedik E-Postalar

E-Posta adresinize devamlı olarak sizin talepte bulunmadığınız işlemler için mail geliyorsa, birisi adresinizi sizden habersiz kullanıyor olabilir ve bu o bireyin başka bilgilerinize de haiz olabileceği anlamına gelir. Bu şekilde bir durumda mail adresinizin erişim izinlerine göz atmak, mail gelen şirketler ile görüşmek ve durumu bildirmek, sonra da şifreleriniz ile bilgilerinizi yenilemek en mantıklısı olacaktır.

Sistem ayarlarının devre dışı kalması

Zararlı bir yazılımın bilgisayarınızda rahatça işlem yapabilmesinin en basit yolu, onu engelleyecek sistem ayarlarını devre dışı bırakması olacaktır. Bu nedenle de bu ayarların devamlı olarak etken olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sizin dışınızda bu ayarların devre dışı bırakıldığını fark ederseniz de gerekli taramaları yapmanız gerekir.

Uygulama ayarlarının değişmesi

Tıpkı sistem ayarlarının devre dışı kalması benzer biçimde, uygulama ayarlarınızda yaşanmış olan habersiz değişimler de bazı problemlerın habercisi olabilir. Bu şekilde bir durumda paniklemeden önce bir güncelleme yapılıp yapılmadığına bakmalısınız. Eğer bir güncelleme söz konusu değilse, tarama yapmak size yarar elde edecektir.

Ekranda beliren fazla sayıda pop-up

Pop-up’lar aslına bakarsak internet kullanımının bir parçası ancak çok sık karşılaşılmış olduğunda risk taşımış olduğunı bilmekte yarar var. Eğer böyle bir konum yaşıyorsanız, tarayıcınız eklentilerinize göz atıp önbelleğinizi temizlemek, sizi sorunlı bir durumdan kurtaracaktır.

Cihazın sürekli olarak çökmesi ve yükleme problemleri

Telefonunuzda veya bilgisayarınızda devamlı olarak böyle bir sorun yaşanıyorsa, sebebini idrak etmek için birazcık uğraşmanız gerekecek. Çünkü gerisinde yazılımsal ve donanımsal bir çok farklı sebep olabilir. Kesin olan tek şey ise problemin acilen tespit edilip çözülmesi gerektiğidir.

Düşük batarya performansı

Bataryaların zaman içinde performans düşüşü yaşamış olduğunı tamamımız biliyoruz ancak bunun da bir ölçüsü var. Eğer telefonunuz beklenmeyen şekilde performans düşüşü yaşıyorsa, bunun iki mantıklı açıklaması vardır; ilki bataryanızın artık ölmek üzere olması. Bu durumda kendinizi hazırlayıp yedeklemelerinizi yapmanız gerekir. İkincisi ise zararlı yazılımların bilgisayarınızı arka planda çalışarak kullanması durumudur. Her iki şekilde de çözüm üretmeniz gerekir.

Durağan diskinizden garip sesler gelmesi

durağan disk, yoğun olarak çalışmış olduğunda minik bazı seslerin gelmesi normal karşılanabilir ancak bu sesler gürültülü tıkırtılara dönüşmüş durumdaysa sabit diskinizde bir problem olduğu anlamına gelir. Bu tür durumlarda kullanılan tarayıcı programlar ile duruma göz atmanız ve problemi en kısa sürede çözmeniz, atılması ihtiyaç duyulan adımdır.

Veri kullanımında yaşanmış olan ani artış

Bilgisayarınızda yahut telefonunuzda yaşanan ani veri kullanımı artışı, bazı uygulamaların verinizi kullandığı anlamına gelebilir. Bunun için aletinızdaki veri ayarları menüsünden hangi uygulamanın ne kadar veri kullandığına bakmanız gerekir. Eğer uygulamalarda anormal birşey yoksa yine bir hayalet yazılım söz konusu olabilir ve tarama yapmanız gerekir. Ancak en net çözüm aletinızı sıfırlamak olacaktır.

Benzer Konular