Bilgisayar

Bilgisayarın Püf Noktaları

Bilgisayarın Püf Noktaları

Aşağıdaki notlar, özellikle bilgisayar dünyasına alışmaya başladıkları günlerde kendi başıma bir makale yazmaya çalıştığım notlarıdır. Sizinde Ekstra olarak Bilginiz var ise bizim ile paylaştırırsınız ? İfadeleri, sizin yararınıza sunmak için, mümkün olduğunca basit ve anlaşılır bir şekilde tutmaya çalıştım….

* FİLMLERDEN NASIL GÖRÜLE VEYA GÖRÜNTÜLENİYORUM?

Uygun noktada PAUSE düğmesine basın. Not Defteri’ni açın (Start-Run penceresinde NOTEPAD yazarak da yapılabilir). Not Defteri tam ekran yap. Dondurulmuş olduğunuz film karesini, alt + sekme tuşuna basarak dondurun (Filmin donmuş görüntüsünü görürsünüz). Klavyeden Printscreen tuşuna basın. Start’tan koşmaya gel. Pencereye PBRUSH yazın ve ENTER tuşuna basın. Klavyeden CTRL + V yaparak bir fotoğraf çekin.

* TEK BİR TIKLAYARLA BİLGİSAYICI NASIL KULLANABİLİRİM?

Monitördeki BİLGİSAYAR simgesini çift tıklatın. Açılan pencerede GÖRÜNÜM’ü tıklayın. FOLDER OPTIONS’ın altındaki SEKME’ye tıklayın. WEB STYLE açılır penceresini kontrol et (ör. Içine bir kere tıklatarak seçin). Tamam. İşlem tamamlandı.

* OUTLOOK EXPRESS’TE İMZA DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Outlook’u açın. Gelin ve üstteki MAKALE SEKMESİ’NDEN SEÇENEKLER’e tıklayınız, daha sonra imzalara geliniz ve tıklayınız. REPLACE’i tıklayın. Yan pencerede yeni bir imza yazınız (kendinizi anlatan kelimeler). Varsayılan olarak ayarla. Tamam. Tamam.

* BİLGİSAYAR KAYIT DOSYASINIZDA KENDİ ADINIZA NASIL SAHİP OLMAK VEYA BİR ADI OLARAK DEĞİŞİKLİK Mİ?

BAŞLAT’a tıklayın. Çalıştıra tıkla. Açılır pencereye REGEDIT yazınız. FIND kutusunu açmak ve eski başlığı girmek için CTRL + F tuşlarına basın. Kayıtlar ekranda görüntülenecektir. Sağdaki bölmede KAYDET’e çift tıklayın. Yeni şirketi veya iletişim adını yazın. Tamam.

* SADECE BILGISAYAR SAĞLIĞININ TARAFINDAN KALDIRILMADIĞI SORUNLARı NASIL KALACAKSINIZ?

Önce gel ve BAŞLAT’a tıkla. AYARLAR / KONTROL MASALARI menüsünden menülere tıklayın. Kontrol paneli penceresindeki ‘ADD PROGRAM / REMOVE’ simgesine çift tıklayın ve pencereyi açın. Pencereden kaldırmak istediğiniz programa bir kez tıklayın. Ekle / Kaldır düğmesine çift tıklayın. İşlemi tamamlamak için Tamam tuşlarına basın. Programları bu işlemle sistemden kaldırabilirsiniz, ancak dosyaları şimdi temizlemek isterseniz:
Başlat’a ve ardından Çalıştır’a tıklayın. Açılır pencerede REGEDIT yazın. Aşağıdaki Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde şu kombinasyonları izleyin: HKEY-LOCAL-MACHINE / software / microsoft / windows / current version / Kaldırmayı seçin.

* RESİMLERİN GİZLENEN GRAFİK PROGRAMINI NASIL YAPABİLİRİM?

Windows Gezgini’nde veya bir klasörde istediğiniz bir görüntü dosyasına sol tıklayın (yani dosya seçin). ÜSTKRKT tuşunu basılı tutarken farenin sağ tuşunu tıklayın ve UNION OPEN MENU düğmesini tıklayın. Açılan pencerenin resim dosyasını açmak istediğiniz programın adını ve simgesini tıklayın ve bir kez tıklayın. Pencerenin dışındaki kare kutuyu işaretleyin ve Tamam’a basın. Artık görüntü dosyaları istediğiniz programla açılacak.

* WINDOWS’TA GİRİŞ PROGRAMINIZI NASIL KONAKLAMA YAPABİLİRSİNİZ?

Başlat’a tıklayın. Çalıştıra tıkla. Açılan pencerede “HOŞGELDİNİZ” yazın. Tamam.

* EN GÜVENLİ İNTERNET YÜZEYİNİ NASIL SAĞLIĞINIZ?

Savunma programlarını kullanmanın yanı sıra, kullanıcılar için bir savunma kalkanı servisi olan www.anonimyzer.com adresine gidebilir ve anonimleştirici pencerenizde görerek internette gezinebilirsiniz (biraz bekleyin).

* 3.1 GÖRÜNÜMDE WINDOWS NASIL KULLANILIR?

Başlat’a tıklayın. Çalıştıra tıkla. Açılan pencerede “sysedit” yazıp Tamam’a tıklayın. Sistem Girişi’ni tıklayın. Shell = explorer.exe satırını Shell = Progman.exe olarak değiştirin. İşlem tamamlandı.

* MASA (MASAÜSTÜ) ÜZERİNE EKRAN KORUMASI NASIL ALINIR?

Sistemdeki tüm ekran koruyuculara, pop-up pencerede “* .scr” yazıp “OK” e tıklayarak erişebilirsiniz. Ekran koruyucularını masaya kopyalayıp “.exe” eklentisini yaparsanız, bir program olarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın kısa bir süre için yukarıdan uyandığında çift tıklatabilir ve başlatabilirsiniz.

* PROJELERİN KÜÇÜK VEYA BÜYÜK PENCERE DURUMU OLARAK NASIL AÇILIR?

Program simgesine sağ tıklayın ve “Özellikler” sekmesine tıklayın. Açılan pencerede, form alanında istediğiniz alandan “Çalıştır” seçeneğini seçin ve OK tuşuna basın.

 

Seçilen belgeyi yapın (örn. Tamamen tarayın). Araçlar / Dil sekmesine gelin. “Liste yok” seçeneğini seçin. Tamam.

* ENGELLİLERLE DEĞERLENDİRMEK İÇİN BİR ŞEKİLDE VAR?

Kırılmış diskleri güçlü bir mıknatısdan geçirebilir, biçimlendirebilir ve yeniden kullanabilirsiniz.

* INTERNET TIME OVERHEAD’ı ÖNLEMEK NASIL?

Start’tan Run’a gel. Form alanına “regedit” yazın. HKEY-LOCAL MAKİNE SİSTEMİ / Akım Kontrol / Set Hizmetleri / Clas Net 000’e gidin ve SLOWNET ayarına tıklayın. Değer = 00 yapın. Zaman aşımları böylece önlenir.

* IP NUMARASI NASIL ÖĞRENİM?

Başlat / Çalıştır alanına “winipcfg” yazın. Tamam. Açılan pencerenin üst menüsünden PPP ADAPTÖRÜ seçeneğini etkinleştirin. IP uygulama penceresinde görünür.

WINDOWS’UN HERHANGİ BİR SORUNDA YARDIMCI DOSYALARI NASIL YAZILABİLİRSİNİZ?

Başlat / Yardım yolunu takip ederek Kazançların ana birliklerine ulaşabilirsiniz. Geri kazanılabilen diğer yardım menüleri şunlardır:

* Başlat / Çalıştır’a gidin ve form alanında “tur 98” yazın (Windows’un sürümü varsa). Tamam.
* Başlat / Çalıştır’a gidin ve form alanına “hoşgeldin” yazın. Tamam’a tıklayın.

* Başlat / Çalıştır’a gel. Açılan form alanına “readme” .html yazın. ok

* Başlangıç ​​/ Yardım / İçerik / Sorun Giderme / Windows 98 sorun gidericileri kategoriler halinde açılır.

* Başlat / Bul’dan, sağlanan alanda “* .help” yazın. Tamam. Tüm Yardım dosyalarına erişin (istediğiniz sürücüdeki bir pencereden seçim yaparak).

İNTERNET SORUNLARINI NASIL ETMEK İSTİYORUM?

Başlat / Ayarlar / Denetim Masası / Modem’e gidin ve çift tıklayın. Link-Advanced-Other Settings bölümünde “Properties” -Site = 50’ye gidin. Bu ayar, modemi internete bağlı kalmaya zorlar. Ya da “Wakeup” isimli programı indirebilirsiniz. Bu aynı işlevi de gerçekleştirir.

BAZI İNTERNET TABLOLARDA DOĞRU ANAHTAR KİTABI NASIL YAPABİLİRİZ?

Öncelikle kaydetmek istediğiniz dosyaya sağ tıklamak zorunda kalmadan Dosya / Kaydet’e basarak tamamen disket alabilirsiniz. Doğru anahtar problemi şu şekilde çözülür: Sol tuşa basılı tutarak kaydetmek istediğiniz şeyi seçin ve sol tuştan elinizi çıkarmadan sağ tıklayın. Sağa doğru tutarak, sol tuştan elinizi kaldırın. Bazen bir veya iki muhalefet vardır, ancak sonunda doğru menü görüntülenir.)

GELEN BİR SAYFADA NASIL BİR YAZIYOR VE NASIL BÜYÜK BİR KARAKTER VEYA KÜÇÜK BİR KARAKTER VAR?

Sol fare tuşunu basılı tutarak büyütmek veya küçültmek istediğiniz metnin bölümlerini seçin. SHIFT (klavye üzerindeki piramide benzer bir ok) seçtikten ve aynı anda F3 tuşuna bastıktan sonra, tüm yazılı metinlerin büyüdüğünü veya küçüldüğünü göreceksiniz … Ama bu hilenin sadece microsoft’a dönüştüğünü unutmayalım kelime

İNTERNET BAŞLADI NASIL BAŞKA BİR ŞEKİLDE WEB ADRESİNİ SİPARİŞ ETMEME NASIL BAŞLADIK?

Ana sayfayı “Genel” form alanında (sil tuşuyla) silin ve Açılış / Ayarlar / Denetim Masası / İnternet Seçenekleri yolunu izleyerek açılır pencereye oraya istediğiniz web adresi sayfasını yazın. “Uygula” ya basın. Tamam.

* WINDOWS NASIL YÜKSELTİLİR?

Microsoft.com’a Start / Settings / Windows Uptade’a (daha sonra internete bağlı olmanız gerekecektir) giderek gideceksiniz. Oradan “Kritik güncellemeleri” tıklayıp bekleyeceksiniz. 2-3 dk. Microsoft’un menüsünden istediğiniz şeyi indirebilir ve ardından gözünüzün önünde görünen menüden indirebilirsiniz. NOT: Ne indirdiğinizin kaydını tutan gelecekteki (veya başka bir uptrade süreci), kafanız karışmaz.

* İNTERNET BAĞLI OLMADIĞINDA E-POSTA GÖNDERMEYİN?

Önce mesajınızı Outlook’ta yazın. “Dosya” menüsünden, “Daha Sonra Gönder” e tıklayın. Dahili bağlantı kurulduğunda mesaj otomatik olarak gönderilir (habersiz-). Bunun tek dezavantajı, mesajın gitmediği zaman bir hata mesajı vermediğinden mesajın gitmediğini anlamamamızdır.

* ULUSLARARASI EXPLORER’DA ADRESLERİNİZİ NASIL DOLDURABİLİRİM?

Başlat / Çalıştır penceresinde “regedit” yazın. HKEY-LOCAL-USER \ Software \ Microsoft \ Internet Explorer \ Typed Sağda istediğiniz URL adresini silin.

* BİLGİSAYAR HIZI NASIL BAŞLATABİLİRİM?

Windows başlatılırken, başlangıç ​​dosyalarından bazılarını otomatik olarak “başlat” dan ve Ctrl tuşunu basılı tutarak (Windows bazı programları okumaz).

* WIN ZIP PROGRAMINI NASIL KULLANABİLİRİM (DOSYA BASINCI VE AÇMA PROGRAMI)?

Sıkıştırılmış Win zip dosyalarına sağ fare tuşu ile tıklayın. Açılır menüden “Klasöre çıkar” ı tıklayın. Win zip sıkıştırılmış dosyayı bir klasör olarak açar. Ayrıca açtığınız klasörde gezinebilirsiniz … Aksine, dosyalarınız Winzip olacaksa: Bir klasörde sıkıştırılacak dosyaları toplayın. “Zip’e ekle” komutunu çalıştırmak için fareye sağ tıklayın.

* KIRMIZI YAZILI SÖZLÜ ANLAŞILABİLEN KIRMIZI HATLARI NASIL KALABİLİRİM?

BİLGİSAYAR KURALLARI:

ERROR MESAJLARIMIZIN INTERNET EXPLORER’daki etkileri nelerdir?

403 yasak / Kaynaklı Kaynak:
Özel erişim izni veya şifre gerektiren hata mesajı (doğru şifreyi doğru girmeniz gerekir).

404 Bulunamadı:
Sayfada hata bulunamadı (web adresini yanlış yazmış olabiliriz).

503:

Meşgul hatası (sunucu şu anda meşgul).

Kötü dosya isteği:
Web formunda bir hata var.

Bağlantı ana makine tarafından reddedildi:
Şifre gerektirir.

DNS başarısız oldu:
Servis, ağ IP numarasını bulamaz veya servisin yanlış adresi veya IP numaralarını çözecek şekilde kurulduğu anlamına gelir (daha sonra bağlanmayı deneyin).

Yardımcı uygulama bulunamadı:
Özel bir yardımcı programla görüntülenebilecek bir dosya indirmek istiyorsunuz, ancak bu yardımcı program tarayıcıda yüklü değil.

Site uygun değil:
Site çalışmıyor veya çok meşgul (yanlış yazmış olabilirsiniz).

BİLGİSAYAR GÜVENLİ CIP NASIL AÇILIR?

Bilgisayar açılmaya başlarken parmağınızı CTRL’de basılı tutun ve birlikte başlat menüsü açıldığında parmağınızı bırakın. Seçeneklerden güvenli mod seçin ve ENTER’a basın.

BAZI DOSYA UZATILARI NE OLUR?

TXT: Metin notu uzantısı,

DOC: Word belge uzantısı,

XLS: Excel uzantısı,

DBF: Veritabanı (dBase, FoxPro) uzantısı,

MDB: Veritabanı (Erişim) uzantısı,

PPT: Power Point uzantısı,

HLP: Yardım dosyası

BMP: Bitmap görüntü uzantısı

GIF: Görsel uzantısı

JPG: Görsel uzantısı

CDR: Resim uzantısı,

HTM VEYA HTML: Niyete özel sayfa uzantısı.

DÜŞÜK SEVİYE FORMATI NEDİR?

Sabit diskteki bozuk diskleri (Diskler, bozuk veriler, çizikler ve fiziksel hasar olarak oluşturulan sektörler) düzeltmek için BIOS aracılığıyla çıkartılan bir formattır. BIOS ile biçimlendirmek için üreticinin bir yardımcı programına ihtiyaç vardır.

NUMARASI VE PORTALAR

65535 limanı var. Belirli işler için 1’den 1024’e kadar olan limanlar kullanılır, ancak 1024’ten sonraki portlar, gelişigüzel kullanımdır. En yaygın kullanılan bağlantı noktalarından bazıları şunlardır:
21: FTP sunucularına bağlanmak için
25: Bir e-posta göndermek için
80: Web sitelerine bağlanmak için
8080: Yukarıdakiyle aynı;
110: Bir e-posta almak için
139: NetBios hizmetini kullanmak için.

WINDOWS AÇIK ESC TUNNING FONKSİYONU?

Windows başladığında, “Windows 9x başlatır” ve “Esc” tuşuna basıldığında, Windows’un önyükleme logosu atlanır ve bilgisayar daha erken başlar.

OTOMATİK YÜKLÜ PROGRAMLARI KALDIRMAK İÇİN?

Program hala “Başlangıç” bölümünde yüklü ise, “win ini” dosyasının komut satırını kullanıyor olabilir. Bu programları kaldırmak için, önce açılır pencerede “Msconfig” seçeneğini tıklayın, kaldırmak istediğiniz programların listesine gidin.

Benzer Konular