Haber

Aşırı Kilo almamızın Tek Nedeni

Aşırı yemek yiyoruz çünkü yanlış nedenlerle yiyoruz. Vücudumuzun aslında yemek istediği tek zaman aç olduğu zamandır. Çoğu insan fiziksel olarak aç mı yoksa duygusal mı olduklarını bilme yeteneğini kaybetti.

Fiziksel beslenme dışında yediğimiz nedenler:

· Duygusal nedenler, örneğin: can sıkıntısı, yalnızlık, öfke, üzüntü, stres, depresyon veya hayal kırıklığı.

· Duygularımızı yüzleşmek yerine kendi içimizde tutmak.

· Kültürel gelenekler

· Açken kimseyi rahatsız etmemek için yemek yemek.

· Yiyecekleri boşa harcamamamız öğretildi, bu yüzden yeterli zamanımız olsa bile tabağınızdaki her şeyi yiyin

· Kendimizi ödüllendirmek

· Yemenin uygunsuz olduğu bir yere aç olduğumuzu bilerek, aç olmasa bile önceden yiyin.

· Belli bir yiyeceğe “izin verilmez”, bu yüzden irade gücümüz nihayet geldiğinde yemek yiyin.

· İnsanların bizi yemememiz gereken bir şey yediğini görmemesi için gizlice yiyin, yani: arabada veya aile üyeleri dışarı çıkıncaya kadar bekleyin.

· Gerçekten istemediğimiz bir şey yedik ve fiziksel olarak dolu olmasına rağmen duygusal olarak memnun değiliz, bu yüzden yemeye devam edin.

Tüm bu durumlarda olan şey, vücudumuzun yemek istemediği, başka bir şey istediği için hayal kırıklığına uğramış, rahatsız edici ve suçlu hissetmemizdir.

Vücudumuz bize her zaman sinyal verir, ancak maalesef çoğumuz onlarla başa çıkmak için yiyecek kullandık. Genellikle dinlenmeye, dinlenmeye, uyumaya, uyarılmaya, sevgiye, temiz havaya veya hidrasyona ihtiyacımız var ama alışkanlıktan uzak yiyeceklere ulaşıyoruz.

Acıkmaz-sak veya yeterince sahip olsaydık kibarca reddetmek için birçok ipucu ve strateji vardır. Tüm bunlardaki iki kilit şey, vücudumuzun bize ne söylediğinin farkında olmak ve daha sonra hazırlıklı olmaktır.

Birine doğal olarak nasıl yemek yediğini gösterdiğimde, onlara vücutlarının doğal açlık ve tatmin içgüdülerine nasıl yeniden bağlanacaklarını gösteriyorum. Bu, yalnızca fiziksel olarak aç olduklarında yemek yemelerini ve duygusal açlığı tatmin etmek için güçlendirici başka şeyler bulmalarını sağlar.

Benzer Konular