Haber

Aloe Vera’nın Tıbbi Faydaları

Aloe vera , çoğunlukla tıbbi ve tarımsal faydaları için dünya çapında yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Aloe jeli bitkilerin etli yapraklarından ekstrakte edilir.

Yararlı olduğu yerler:

Sindirim , Bağışıklık sistemini güçlendirir , Kanser ,Cilt ,Saç , Artrit , Kemik ve Kaslar , Yaraları iyileştirir , Kadın sağlığı , Bulantı ,Diyabet ,Asit Reflü ,Yaşlanma Karşıtı

Cilt:

Aloe vera antik çağlardan beri yanık, kesik, sokma, döküntü ve diğer cilt enfeksiyonlarının topikal uygulaması ve tedavisi için kullanılmaktadır. Bitkide bulunan E vitamini, güneş yanığı, sivilce ve kabarcık gibi UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda, jelin üçüncü derece yanıklara bile uygulanmasının, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu ve cildi daha hızlı geri kazandığı belirtilmiştir. Ayrıca, jel ayrıca bronz ve çatlak izlerinin giderilmesine de yardımcı olur.

Kemikler, Eklemler ve Kaslar:

Aloe veranın anti-enflamatuar özelliği, artrit gibi birçok enflamatuar durumu azaltmaya yardımcı olur ve hatta eklem ve kas ağrısını azaltır. Aloe jelin topikal uygulaması, etkilenen bölge çevresindeki şişliği ve kızarıklığı azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Kanser:

Bazı araştırmacılar ayrıca Aloe vera’nın kanserli hücrelerin büyümesini durduran ve tümör oluşumunu önleyen birçok bileşik içerdiğini belirtti . Aloe bitkisinde bulunan polisakkaritler, kanser karşıtı özelliklere sahip büyük miktarlarda nitrik oksit salan etkili makrofajlardan oluşur. Aloe jel ayrıca radyoterapi tedavileri nedeniyle ortaya çıkan yanıkları ve yaraları yatıştırmaya da yardımcı olur.

Yaşlanma:

İlerleyen yaşla cilt doğal elastikiyetini kaybeder ve kurur, bu da kırışıklıkların veya ince çizgilerin oluşumunu artırır. Aloe jeli ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur ve cildi nemlendirir. Bazı araştırmacılar ayrıca aloe jelinin cilt elastikiyetini geliştirdiğini ve yaşlanmanın başlangıcını geciktirdiğini belirtti.

Saç dökülmesi:

Kafa derisinin pH’ı asidiktir, yani 5.5’tir. Ticari şampuanlar ve saç ürünleri doğada alkalidir ve kafa derisi pH’ını değiştirebilir. Kafa derisi pH’ındaki herhangi bir değişiklik, saç dökülmesi, kepek, yağlı saçlar vb. Gibi saçla ilgili sorunlara neden olabilir. Aloe vera , ölü hücreleri kafa derisinden temizler, kafa derisi pH’ını korur, enfeksiyonları azaltır ve kafa derisini yatıştırır.

Benzer Konular