Yeni süper bilgisayar Çin’den geliyor

Yeni süper bilgisayar Çin’den geliyor. Çin’in yeni süper bilgisayar Tienhui-3’ün prototipini tamamladığı bildiriliyor.

Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi ve Tiancin’deki Ulusal Savunma Teknolojileri Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirilen prototip, Sinhua ajansına göre Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan kabul testlerini geçti.

Yeni bilgisayarın, 2020’ye kadar faaliyete geçecek olan Tienhli-1’den 200 kat daha hızlı ve 100 kat daha fazla depolama alanına sahip olacağı bildiriliyor.

Ulusal Süper Hesaplama Merkezi Başkanı Liu Guangming, yeni nesil süper bilgisayarın ülkedeki bilim ve ekonomi sorunlarını çözmede vazgeçilmez bir teknolojiye sahip olacağını söyledi.

Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde Ulusal Uygulamalı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Ming Shiangfey, yapay zeka, büyük veri, bulut ve süper bilgisayar ile entegre yüksek performanslı bir hizmet platformunun Tienhui-3 süperbilgisayarı temelinde inşa edileceğini de açıkladı.

Ming, “süperbilgisayar, meteoroloji, havacılık, deprem araştırması, enerji kaynaklarının araştırılması, genetik mühendisliği ve büyük verilerin işlenmesinde önemli bir rol oynayan” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Tienih-3 süper bilgisayarının duyurulması, bilgisayar işlemcülerinden işletim sistemine kadar tamamen yerli olacağını ve şu anda bir şehir çapında işleme kapasitesine sahip olacağını duyurdu.

Çin, daha önce Tienhui-1, Tienhui-2 ve Sunway Taihulight adında süper bilgisayarlar üretti ve dünyada her 6 ayda bir düzenlenen en hızlı süper bilgisayar yarışmasında birinci oldu.