Yapay Zeka Nedir

Yapay zeka, son günlerde dünyada hem dünyada tartışılan hem de olanların merakına dönüştü. Son yıllarda, giderek artan bir önem kazanan yapay zeka teknolojisi ile ilgili tartışmalardan sonra, yapay zekanın ne yaptığını merak eden vatandaşlar, yapay zeka hakkında tatmin edici bilgi almak için internette araştırma yapıyor. Yapay zeka nedir? Yapay zeka ne anlama geliyor?

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zeka, bilgisayar veya bilgisayar kontrollü robotun, akıllı yaşama benzer bir şekilde çeşitli aktiviteler gerçekleştirme kabiliyetidir. Yapay zekânın tarihi 1940’lara kadar uzanıyor. Turing makineleri Yapay zeka egzersizleri genellikle insan düşünme yöntemlerini analiz etmeyi ve benzer yapay yönergeleri geliştirmeyi amaçlar. Başka bir deyişle, bilgisayar insanların kendileri tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirmelerine izin verir. Başka bir deyişle, yapay zeka, bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlar. Makinelerin insanlara benzer karmaşık sorunları çözmelerine yardımcı olur. İstihbarat ve zeka gerektiren problemler artık bir bilgisayar yardımıyla etkin bir şekilde çözülebilir.

Yapay zeka programları, karmaşık verilerdeki örüntüleri tanımlamak, deneyimlerinden yararlanmak ve insanlar tarafından alınan kararları uygulamak için insan bilgisine ihtiyaç duyar. Yapay zeka sistemleri, bir şeyi gözlemlemekte ve daha sonra, önceden belirlenmiş parametrelere dayanarak onu tanımlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle, belirli bir duruma göre, yapay zeka sistemleri problemi çözmek için çalışıyor ve yanıt veriyor.