Yapay Zeka Çalışma Grubu Kuruldu

Yeditepe Üniversitesi Yapay Zeka Çalışma Grubu, tüm öğrencilerin katılımına açık olan “Yapay Zeka” derslerini sunacak, bu alanda bilimsel çalışmaların yaygınlaştırılmasına odaklanacaktır.

Yeditepe Üniversitesi tarafından kurulan disiplinler arası “Yapay Zeka Çalışma Grubu” bu kapsamdaki çalışmalardan birini oluşturmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emin Erkan Korkmaz, Yapay Zeka Çalışma Grubu, Fizik Bölümü Profesörü.

Avadis Simon Hacınlıyan, Doç. Dr. Ece Ceylan Baba, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi. Serkan Şener, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü üyesidir. Öğretim Görevlisi. Dionysis Goluaras ve Dr. Lecturer. Üye Funda Yıldırım’dan oluşuyor. Yapay zeka üzerine bilimsel çalışmaların yaygınlaştırılmasına odaklanacak olan Yapay Zeka Çalışma Grubu, bu konuda çeşitli sempozyum, panel ve çalıştay düzenlemeyi planlamaktadır.

Yapay Zeka Kursu

Yeditepe Üniversitesi’nde 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren tüm lisans öğrencilerinin katılımına açık olan “Yapay Zeka Disiplinlerarası Çalışmalar” dersi, Rektörlük kursu olarak açılmıştır. Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, “Çağların getirdiği yeniliklere paralel olarak rektör dersi olarak Yapay Zeka dersi vereceğiz” diyor.

Bu Mesleklerin Geleceği
Geleceği şekillendirecek en önemli çalışma alanlarından biri olan yapay zekaya ek olarak Prof.Dr.A.D. Mühendislik dallarından malzeme bilimi ve nanoteknoloji ile biyoteknoloji ve gıda mühendisliğinin gelişiminin çok açık olduğunu belirtmektedir. Canan Aykut Bingöl, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Tasarlanan yeni dünyada, büyük veri analizi, bilgi sistemleri, e-ticaret, endüstriyel tasarım gibi alanlar da genişleyecektir. Teknolojiye paralel olarak, sosyal ve idari bilimler de hayatı daha canlı hale getirmek için alternatifler geliştirmelidir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda sosyal bilimler ve idari bilimler alanlarında yeni iletişim ve örgütlenme biçimlerinin gelişmesinde büyük ilerlemeler sağlayabiliyoruz