WhatsApp ve Google işbirliği

WhatsApp ve Google yeni bir ortaklık imzaladı. 12 Kasım’dan bu yana, WhatsApp sohbet ve medya yedeklemeleri Google Drive’da depolama kotasına düşmeyecek.

WhatsApp, dünya çapında 1,5 milyardan fazla kullanıcı ile Google, anlık iletişim platformunu, WhatsApp kullanıcılarını mutlu etmek için bir anlaşma imzaladı. WhatsApp ve Google arasındaki yeni anlaşma uyarınca, WhatsApp yedeklemeleri artık Google Drive depolama alanı kotasına dahil edilmeyecek.

Şimdiye kadar, Google Drive’da yedeklenen WhatsApp sohbetleri ve medya içeriği, Google’ın bulut uygulamasındaki kullanıcılar için ayrılmış depolama alanını kullanmıştır. Google’dan kullanıcılara yapılan yeni duyurunun bir parçası olarak, bu WhatsApp yedeklemeleri artık Google Drive kotanızı tüketmeyecek.

1 YIL GÜNCEL GÜNCELLEME SİLMESİ GEREKMEKTEDİR

Açıklamaya göre, bir yılın uzun bir süredir güncellenmemiş olan WhatsApp yedeklemeleri otomatik olarak depolama alanından kaldırılacak.

Yeni yedekleme politikası 12 Kasım 2018 tarihinden itibaren tüm kullanıcılar için geçerli olacak. “Kaybolan yedeklemelerden kurtulmak için 12 Kasım 2018’den önce WhatsApp içeriğinin ‘manuel olarak yedeklenmesini’ öneririz.” Bazı kullanıcılar kota avantajlarından daha erken faydalanmaya başlayabilir.

Android telefon kullanıcılarının açıklamak için aşağıdaki adımlar önerilir:

  1.  Mevcut Android WhatsApp istemcinizin yedeklendiğini doğrulayın
  2.  Mevcut yedeklemeleri yenmek isterseniz, lütfen 30 Ekim 2018’den önce WhatsApp istemcinizi elle yedekleyin.

İPHONE KULLANICILARI İÇİN DEĞİŞİKLİKLER

Depolama kotasından düşmeyecek olan bu yedekleme, Android cihazlar üzerinden zaten WhatsApp kullananlara uygulanacaktır. iPhone kullanıcıları, Apple’ın bulut depolama servisi olan iCloud’un bir parçası olarak WhatsApp yedekleme işlemlerini yapmaya devam edecekler.