WhatsApp Hindistan’a Özel Uygulama Yaptı

Dünyada en çok kullanılan whatsapp Mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Hintli kullanıcılardan gelen mesajların iletimini kısıtlamıştır, çünkü Hindistan’da devam eden olaylar, mesaj gruplarına yayılan yanlış bilgilendirici bir provokatif unsurdur.

WhatsApp, Hindistan’daki linç olaylarına karşı önlem aldı. Şirket web sitesinde, kullanıcıların mesajları diğer kullanıcılara ve kullanıcı gruplarına iletmesini kısıtlayacak bir test uygulaması başlattığını duyurdu. Aynı gün içinde Hint kullanıcılarının diğer kullanıcılara veya kullanıcı gruplarına yönlendirme yapabilecekleri mesaj sayısı 5 ile sınırlandırılacakken, dünya çapında Whatsapp kullanıcıları için geçerli olan kısıtlama Hindistan’da daha dar olacak.

Şirket, son eleştirilere karşı önlem olarak, kullanıcı gruplarında paylaşılan yanlış ve provokatif bilgilerin Hindistan’daki linç olaylarında etkili olduğunu belirtti.

Hindistan hükümeti, şirketi bu tür kullanımlara karşı önlem almadığı takdirde yasal yaptırımlarla karşılaşacağı konusunda uyardı.

Hindistan, 200 milyon kullanıcı ile Whatsapp için en büyük pazardır. Hintli kullanıcılar, diğer ülkelerdekinden daha fazla mesaj, fotoğraf ve video paylaşır.

Mayıs ayından bu yana sosyal medyaya yayılan söylentileri kaçırmaktan dolayı, Hindistan’ın çeşitli bölgelerinde en az 20 kişi linç edildi, birçok kişi yaralandı. Ayrıca ülkedeki Müslüman nüfusa karşı inanç temelli saldırılar ve linç girişimleri öne çıkmıştır.