Türkiye sosyal medyada Birinci Oldu

Türkiye sosyal medyada Birinci Oldu ;  sosyal medya üzerinden canlı video görüntüleme oranlarını araştırdı.

Agency Press’in Interactive Advertising Bureau (IAB) verileri ve medya yansımaları ile elde edilen bilgilere göre, 18 yaşın üzerindeki 21 ülkeden 4.200 kişiye dayanan bir rapor hazırlandı. Türkiye’nin sosyal medyadan canlı video izlemesi ilk olarak belirlendi.

Avrupa’da, günde en az bir kez video izleyen kullanıcıların yüzde 70’i, Türkiye’deki kullanıcıların günde en az bir kez yaklaşık 3 ila 2 video izlediğini gördü.

Dünya Kupası maçlarını canlı video olarak izliyoruz

2017 ve 2018 yıllarını kapsayan derlemede, sosyal medya başlığı altında 200 bin 355 haber tekrarı bulunmuştur. Raporda, katılımcıların yüzde 47’sinin geçtiğimiz yıllara göre daha fazla video izlediğini ve akıllı telefonların bu artışta daha büyük rol oynadığını belirtti.

Kişiler sosyal medya platformlarından canlı videoları izledi. Türkiye, listenin ilk sırasına taşınarak yüzde 64’ten daha iyi bir rakam oluşturdu. Genelde, kullanıcılar Türkiye’de popüler bir oyun iken video dizileri izlemeyi tercih ediyorlardı.

Buna ek olarak, Türkiye’de yanıt verenlerin yüzde 54’ü 2018 Dünya Kupası maçlarında canlı video izleme planından ortaya çıktı. Global olarak, 3 katılımcıdan 2’si Dünya Kupası’nı televizyonda canlı izleyebileceklerini söyledi. Böylece, televizyon ve akıllı telefonların büyük futbol organizasyonlarında önde gelen iki kanal olduğu belirlendi.

Reklamlardan rahatsızız

Araştırmalar, kullanıcıların video izlerken reklamlarla etkileşimde bulunduğunu ve reklamların daha az rahatsız edici olacağını vurguladı. Yanıt verenlerin yüzde 52’si reklamların desteklediği ücretsiz videoları izledi ve yüzde 64’ünde reklam tıklaması, bir web sitesini ziyaret etme, arama motorlarında ürün arama ve bir ürün veya reklam hakkında yorum yapma gibi anlaşmalar yapıldı.

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 73’ünün, görüntülenen reklamları izlerken canlı videoyla etkileşim kurduğu tespit edildi.