Teknolojinin Zararları ve Faydaları Nelerdir

Teknoloji, hayatımıza girdiği 1000yıl ,yılların başından beri insan doğasını ve alışkanlıklarını yönlendiren tüm sistemdir. Teknolojinin yararları ve zararları nelerdir? Anket, aileler arasında sıkça aranan konular arasındadır. Sabah.com.tr’de teknolojinin ve teknolojinin zararlarının faydalarını özel içeriğimizde ayrı ayrı inceledik.

Teknoloji özellikle 2000 yıl sonra insan hayatına girmiştir. Bilgisayar dijital çağda yerini terk etti. Teknolojinin zararlarından başlayacak olan teknoloji, bireye kendini yabancılaştırdığı gibi nesnel olarak nesnelleştirilir, yani birey, kendi karakteristik özelliklerini, kendi karakteristik özelliklerini teknolojinin getirdiği yeniliklerle harmanlayarak kişilik özellikleri açısından kaybeder.

Hem internet ortamı hem de sosyal medya konusundaki esnek medya, bireylerin, özellikle de gençlerin, sabit olanları önemsemelerine neden oluyor ve bu durum, çocukların ve gençlerin kalkınma çağındaki ailelerine yabancılaşmasına neden oluyor. .

Teknoloji o kadar büyük ve sonsuzdur ki, sadece bilimsel gelişmelerle açıklanamaz. Elbette teknoloji, insan hayatına katkıda bulunacak tüm gelişmeleri bilimsel sektörün öncüsü olarak görüyor, ancak bu büyük gelişmeler neticesinde insan giderek kendini kaybediyor ve sosyolojik olarak “yeniden birleşme” olarak adlandırılıyor.

Yine, teknolojinin çocuklar ve gençlere verdiği zararla ilgili çeşitli oyunların adı öncülük ediyor. Çocuklar, 2000 yıl önce olduğu gibi sokaklarda top oynayamazlar ve kızlar saklambaç oynayamazlar. Çok erken yaşlardan itibaren çocuklar, teknoloji ve dijital çağın gerektirdiği akıllı telefon ve tabletlerle tanışır ve tüm oyunları dijital ekranda oynatırlar.

çocukların gelişimi üzerinde çok olumsuz bir etkisi vardır, çocuklar akranlarından uzaklaşırlar ve sadece arkadaşlık ve arkadaşlık kavramlarını elastik oyunlarla hissedebilirler. Aynı şekilde, çocuklar oyun bağımlıları olarak büyürler, ailelerinden uzak dururlar. Son “Mavi Balina” oyunu ile ülkemizde bile çocukların intihar oranları arttı, bu oyun yasaklandı.

Teknolojinin yararları nelerdir?

Teknolojinin zararlarından ayrı olarak, faydalar insan yaşamını daha da kolaylaştıran tüm gelişmeler olarak tanımlanmaktadır. Bakış açısı bile genel yargılara sahiptir. Teknoloji gibi bir denge unsurunu olumsuz olarak algılamak ve hasarını hissetmek, elementin kendisinin özellikleriyle değil, teknolojinin insanın anladığı şeyle de ilişkilidir.

Eğer aile üyeleri telefon ya da tabletleriyle oyuna başlıyorlarsa, başlarında durmak yerine dışarıda ağlamayacaklarsa, bu bir teknoloji değil, bir aile.

Teknoloji faydaları arasında, ev hanımlarının çalışmalarını kolaylaştırmak, iş fırsatlarında yaratıcılık, teknolojinin desteklediği teknolojide ılımlı yatırımlar, uluslararasılaşma ve meydana gelen değişikliklere uyum gibi her bir insana bağlı olarak değişebilen teknolojik faktörlerin sınırsız yararları sayılabilir. anında uçuşlarda ve seyahatlerde.