Teknolojinin ilerlemesi çocukların iletişim kurma becerilerini etkiliyor

Teknolojinin ilerlemesi çocukların iletişim kurma becerilerini etkiliyor, Medicana International Istanbul Hastanesi uzmanı psikolog ve pedagog Reyhan Ateş Yücel, herkes için teknolojik ilerlemenin ve erişilebilirliğin birlikte yaşamı kolaylaştıran çocuklarda iletişim yeteneğini olumsuz etkilediğini belirtti.
Yücel, tabletlerin ve akıllı telefonların okul çağında kontrol altında kullanılmasının gerektiğini söyledi.

Çocukları teknolojik araçlara sokma çağının mümkün olduğu kadar geç olması gerektiğini belirten Yücel, şunları söyledi:

“Özellikle 0 ile 7 yaşları arasında beyin gelişimi için çok önemlidir. Teknolojik araçlar bu yaştaki çocukların sosyalleşme ve iletişim becerilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Okul öncesi dönem bakıcılar ile sağlıklı bir bağlantıdır. Çocuğun ihtiyaç duyduğu tabletler, çünkü henüz gelen uyaranları işlemek için anatomik bir yapıya sahip değildirler, baş dönmesi, uyku ve huzursuzluk yaşayabilirler. Çocuğun temel ihtiyaçlarını kullanabileceği sanal değil sanal bir etkileşimdir. Duygular, çocukla sağlıklı bir bağ olabilir. ”

“Tabletler ve akıllı cihazlar her gün evde yeni bakıcılar oluyor”

Reyhan Ateş Yücel, birçok ebeveynin ve annenin çocuklarıyla oyun oynayacağını ve birlikte vakit geçirmek yerine akıllı cihazlara gideceğini aktardı. Yücel aşağıdakileri değerlendirmeye devam etti:

“Tabletler ve akıllı cihazlar her gün evde yeni bakıcılar oluyorlar, çocuklar tabletsiz yemek yemiyorlar, tablette şarkı dinlemiyorlar, aile ile sohbet ediyorlar, tabletlerle yemek yedikleri yerde oluyorlar. Çocuğun hayatının ilk yılları, Uzun süreli tablet kullanımı ve dikkat problemleri arasında çok önemli bir ilişkidir ve çocukların uzun süreli kullanımına maruz kaldıklarında dikkat problemleri, gecikmeler ve uyum problemlerinin gözlenebileceği gözlenebilmektedir.

teknolojik cihazlar Tabletler, eğlenceli olmalarına ek olarak, gerçek dünyadan ve deneyimlerden uzaklaşan etkilere sahiptir: sanal ortamın renkli, hareketli ve hızlı dünyasının yanı sıra, gerçek hayat çocuklara son derece sıkıcıdır, dürtüselliği arttırır ve okul ortamında sabırsızlığa yol açar. ”

okul döneminden önce çocukların tabletlerden ve akıllı telefonlardan olabildiğince uzak tutulmasının önemini vurguladı: “Okuldaysanız, bunları kontrollü bir şekilde kullanmayı öğrenebilir ve çocuklara yardım etmeyi hedefleyebilirsiniz. ödevlerine katkıda bulunma, bilgiye erişim ve bilgiyi doğru kullanma, uygulamalara ulaşmak, ulaşmak istedikleri bilgileri, sanal oyunları bile olsa birlikte izleyebilmeleri, kullanım sürelerinin ayarlanabilmeleri ve cep telefonlarının bir çocuğun hayatında favori olmadığını ergenlik dönemine kadar.

Yücel, yetişkinlerin çocukların teknolojiyi doğru kullanmaları için bir örnek oluşturması gerektiğini belirtti: “Onları meşgul etmek için ellerinde tabletleri tutan bir ebeveyn olmamak için dikkatli olmalısınız, ancak gıda, uyku ve teknolojiyi belirlemek çok önemlidir. Aileniz için saatlerce birlikte vakit geçirmeniz, etkileşimde bulunmanız ve gerçek dünyada ne olduğunu deneyimlemeniz gerektiğini unutmamak önemlidir.