Tatilde Çevrim içi Oyunlara Daha Fazla Dikkat Etme Zamanı

Tatilde Çevrim içi Oyunlara Daha Fazla Dikkat Etme Zamanı

Yaz tatilin başlamasıyla , çocuklar tüm eğitim döneminde uzak tuttukları çevrimiçi oyunlara daha fazla zaman ayırmaya başladılar. Bu onlar için daha fazla eğlence anlamına gelir, ancak aynı zamanda siber suçların artan riski nedeniyle ailelere daha fazla sorumluluk yükler.

McAfee tarafından yapılan yeni bir çalışma, çocukların siber risklere karşı yeterince korunmadığını göstermektedir. Çocukların yaz döneminde günde iki saatten fazla harcadıkları çevrimiçi oyunlar, uygunsuz içerikle karşılaşma veya kişisel bilgileri paylaşma riskini üstlenir.

Ebeveynler oynamak için ne kadar zaman veriyor?

Araştırma sonuçlarına göre, neredeyse tüm ebeveynler (yüzde 95) çocukların çevrimiçi oyunlar sırasında maruz kaldığı risklerden endişe duymaktadır. Yine de, risklerden haberdar olsanız bile, çevrimiçi oyunlar için verilen zaman göz ardı edilmeyecektir. Ebeveynlerin yüzde doksan ikisi, her gün en az 1 saat oyun oynadıklarını söylerken, yüzde 8’i 5 saatten fazla bir süre izin verdiğini söylüyor. Ortalamalara bakıldığında, çocuklar bilgisayarların veya mobil cihazların başında günde 2 saatten fazla zaman harcarlar. Bu haftada yaklaşık 15 saat anlamına geliyor.

İnteraktif oyunlar ön paneli

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri, çocukların yüzde 62’sinin diğer oyuncularla etkileşime giren, uygunsuz içeriklerle karşılaşan ya da hassas kişisel verileri paylaşan oyunları tercih etmeleridir. Ebeveynlerin yüzde 89’u bu durumun farkında olduklarını söylüyor. Yüzde 71’i kişisel bilgileri, yüzde 77’sini cinsel içerikten, yüzde 71’ini şiddet içerikli içerikten ve 68’i uyuşturucu kullanımını teşvik eden yüz yüze reklamlardan endişe ediyor.

Riskler çocuklarla tartışılmalıdır

Oyunların popülaritesinin yıllar içinde önemli ölçüde arttığına dikkat çeken McAfee Consumer Security Specialist Gary Davis, çevrimiçi oyunların bugün birçok çocuk için günlük bir rutin haline geldiğini belirtiyor. “Video oyunlarının bir takım avantajları var, ebeveynler yaz aylarında yönetmek için harika bir araç olabilir,” diye ekliyor Davis, ebeveynlerin çocuklarına oyunla ilgili riskler hakkında konuşmaları gerektiğini ekliyor.

Bir McAfee çalışmasında Davis, ebeveynlerin yaklaşık yüzde 9’unun çocuklarını hiç izlemediğini ve ebeveynlerin yaklaşık yarısının (yüzde 44), çocuklarının, yaş sınırına uymasalar bile, çocuklarının kabul ettiğini belirtmişlerdir.

Araştırmaya göre, çocukların yüzde 13’ü beş yaşından büyük oyunlardan ziyade yaşlarına göre sınıflandırılan oyunları tercih ediyor. Bu, 12 yaşın altındaki çocukların şiddet içeren sahneler, çıplaklık ve tecavüz gibi cinsel temalara maruz kaldıklarını ve aynı zamanda uyuşturucu kullanımını teşvik eden tanıtımlara maruz kaldıklarını göstermektedir.

Ebeveynlerin çocuk oyunlarını araştırması ve güvenli olmaları için onlara rehberlik etmesi gerektiğini belirten Davis, McAfee’nin çocukları bu gibi istenmeyen durumlardan korumak için önerisini şöyle özetliyor:

Riskli linklere tıklamayı engelleyin: Çocuklarınız oyunlarla ilgili çeşitli püf noktaları veya hileler arıyor olabilir. Bu bağlantılar genellikle siber risklere maruz kalmaktadır. McAfee WebAdvisor gibi yardımcılarla, tehlikeli web sitelerine erişmek için uyarılırsınız ve bu tür sitelerden tehlikeyi önleyebilirsiniz.

Kapsamlı koruma çözümleri kullanın: Güvenlik yazılımınızın en son sürümüne sahip olduğunuzdan ve bu çözümün kapsamlı bir güvenlik paketi içerdiğinden emin olun. McAfee Total Protection gibi güvenlik uygulamaları birçok riske karşı koruma sağlayacaktır.

Çalma sürelerini kontrol edin: Çocuklarınızın cihazları ne kadar süreyle kullandığını takip edin. Ebeveyn kontrolüne izin veren yazılım bu konuda size yardımcı olur. Ayrıca yüksek riskli potansiyel olarak zararlı sitelere maruz kalmayı da önleyecektir.