Süper Güvenli ve Hızlı İnternet Geliyor

Süper Güvenli ve Hızlı İnternet Geliyor ;

Süper güvenli internet dönemi, Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi araştırmacılarının “kuantum dolanması” ile başlayacak.

Blim halkı, “kuantum internet” in iletişimi tamamen güvenli hale getireceğini, iki kişi arasındaki konuşmaların izinsiz dinlenmesinin, takip edilmesinin veya Internet şifresinin kopmasının artık mümkün olmayacağını söylüyor.

İNTERNET KUANTUM DOLARI İLE TAM GÜVENLİ OLACAK

Proje, TU Delft ve Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Enstitüsü (TNO) tarafından oluşturulan QuTech araştırma merkezi tarafından yürütülmektedir.

Nature’da yayınlanan ve güvenli internette bir devrim olarak tanımlanan proje, 2015 yılında TU Delft araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen “kuantum dolanması” adlı ica dayanmaktadır.

Araştırmacılar kuantum dolaşıklığı ile, en küçük parçacıklar arasında bir mesafeden görünmez bir bağlantının kurulabileceğini kanıtladılar. Şimdi bu buluş bir kuantum internet projesinde uygulanacaktır.

YÜKSEK HIZ

QuTech’in Ronald Hanson’a göre, kuantum internet ve mevcut sistemle yapılamayacak pek çok şey gerçek olacak. İnternet hem hızlanacak hem de “süper güvenli” olacak. Bağlantıyı kesintisiz veya fark edilmeden izlemek artık mümkün olmayacaktır.

Hollandalı bilim insanına göre, kuantum internet üzerinden yapılan görüşmeler başkaları tarafından duyulmayacaktır. İki kişi arasındaki internet iletişimi dışarıdan izinsiz müdahale edemez. İnternet şifresini kırmak imkansız olacak.

TATİL TOPLANTISI

Bilim adamları partikülleri 2 metrelik bir mesafeden 40 kez sirküle edebildi. Araştırmacılar test tablosunun uzunluğunun önemli olmadığını belirten 2 metredir. Aynı sonucun 10 santimetre veya 1 kilometre mesafede olacağına dikkat çekiyorlar.

Ronald Hanson’a göre, bu hız interneti güvenli hale getirdi. Bu nedenle, kuantum internet atılım buluşu olarak kabul edilir.

2020’DE YAŞAMAYA YAŞIYOR

QuTech, 2020’ye kadar kuantum internetin yaşamını kurmayı amaçlamaktadır. Hollandalı bilim adamları, bu konudaki ilk kişi olmayı hedeflemektedir ve ABD’deki Harvard Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Çin’deki bir laboratuarın da aynı konu üzerinde çalıştıklarını belirtmektedir.

Yeni sistem, Hollanda’da Delft, Leiden, Amsterdam ve Lahey’de ilk olacak. Bu şehirlerde elektronların içeri girebileceği son derece güçlü buzdolapları kurulacak.

DEMİR ÜZERİNDE BENZER BİR TEKNOLOJİ

Burada, fiber optik navigasyonu yönlendirmek için ışık sinyalleri kullanılır. Bu sinyaller sayesinde, kısa sürede kesintisiz, kesintisiz ve güvenli bir bağlantı kurulacaktır.

Bilim adamları, kuantum dolaşımının Star Trek filmlerindeki ışıklandırma sahnelerine benzediğine dikkat çekti.