Sarımsak Filizlendiğinde Tüketilir mi

Sarımsak ile bilginiz her şeyi bir kenara bırakın ve bu yazıyı sonuna kadar okuyun ömür boyunca fayda göreceğiniz bir yazı ve sık rastladığımız bir durum

Eğer çöpe filizlenen sarımsağı atarsanız hata yaparsınız. Sarımsak filizlendiğinde insan sağlığı için faydalı kimyasallar üretir. Sarımsakların olgunlaşması, içindeki antioksidanların seviyesini arttırır. Filizlenmiş filizlerden sağlığımız için çok önemli olan antioksidan ihtiyacını karşılayabiliriz …

Filizlenmiş sarımsak damar tıkanıklığı için iyidir. Damarları enflamatuar ve oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olur. Sarımsakta bulunan kükürt buna yardımcı olur.

Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu sayede bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklar ‘ilaçlar‘ haline gelir. Vücudun hastalıklara karşı bakteri ve kalkanlara tepkisini güçlendirir.

Kışın sadece yemeğinizi değil, bütün sarımsakları da yiyebilirsiniz. Bu şekilde, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek üst solunum yollarına ve bulaşıcı hastalıklara karşı direncinizi arttırırsınız.

Filizlenmiş sarımsakların tadı biraz daha acı gibi görünebilir, ancak pişerken bu keskin tat normale dönecektir. Sarımsakta çürüme , kuruluk , keskin koku yok ise tüketilebilir.