Sakız Yutmak Zararlı mıdır?

Sakız Yutmak Zararlı mıdır ?

Uzman Doktor , günlük hayatın ortak efsanelerinden biri olan sakızla ilgili bilinen her şeyin yanlış olduğunu açıkladı.
Sakız ağacına yapışan Çoğumuz ‘yutma sakızına’ maruz kaldık. Muhtemelen herkes hayatında en az bir sakızı yutar ama hepimiz hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürüyoruz. Peki bu ‘sakız efsanesi’ nereden geldi? Daha önemlisi, sakızımıza ne olur?

Sindirim bozuklukları uzmanı Dr. Lisa Ganjhu, yukarıda bahsettiğimiz sakız efsanesinin gerçekliğinden, sakız yuttuğumuzda sindirim sistemimizde neler olduğunu araştırıp, sakızımızın bize zarar verip vermediğini araştırdı. Ganjhu’nun sonuçlarına göre, yuttuğumuz diş etleri, vücudumuzda yuttuğumuz diğer gıdalar gibi belirli bir yoldan geçtikten sonra atılır.

 

“Eğer kalın bir eti kazabilirseniz, sakızı da sindirebilirsiniz.” Ganjhu, insan vücudunun sakızı sindirmek için mide hareketleri, asitler ve enzimler kadar güçlü olduğunu söylüyor. Sakız diğer gıdalardan farkı, içinde tamamen çözünmeyen kimyasallar içermesidir. Bu nedenle, sakız vücudumuzda tamamen sindirilmez.

Ganjhu da yıllardır diş etlerinin saklanmasından bahsetmişti, ” Yutulduktan sonra, tüm diğer yiyecekler gibi vücudunuzdan atacaksınız. Herkes için kesin bir zaman çerçevesi yoktur çünkü sindirimleri farklıdır. “Bu efsaneyi de reddediyor. Kısacası, sakız çiğnendiğinde, diğer nesneler gibi sindirmeye başlıyorsunuz. Ama siz onu sindirmeden vücudunuzdan kurtulacaksınız.

Peki bu sakız efsaneleri nereden geliyor?

Yukarıda belirtildiği gibi, insan vücudu sakızı tamamen sindirmez ve bu bilgi birçok kişi tarafından bilinir. Muhtemelen yanlış anlaşılma, sakızın tamamen sindirilmediğini öğrenen bir kişinin, sindirilmemiş kısmın bedenlerimizde varlığını sürdürdüğünü düşünmesidir, bu yüzden gerçekle ilgili olmayan bir efsane, dil çevresinde hareket eder.