Periscope’ta Süper Lig yasağı Başladı

Digiturk’a ait Süper Tito Süper Lig maçlarının yayınlandığı döneme kadar sınırlı olan Periscope’a erişim yasağını uygulamaya karar verdi.
İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, Digiturk’a ait Süper Tito Süper Lig maçlarının yayınlandığı döneme kadar sınırlı olan Periscope’a erişim yasağını uygulamaya karar verdi.

Süper Toto Süper Lig’in futbol maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk, İstanbul 1. Kriminal ve Endüstriyel Haklar Mahkemesi’ne, maçların görüntülerinin canlı video paylaşım uygulaması Periscope ile izinsiz olarak sunulduğu gerekçesiyle başvurdu.

Mahkeme, başvuruyu yerinde buldu ve Twitter’ın Periscope’undaki maçların yayınlanmasını engellemeye karar verdi. Mahkemede aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Sputnik’e göre, “Süper Toto Süper Lig futbol müsabakaları pscp.tv, proxsee.pscp.tv, prod-assets.pscp.tv, prod-video-eu-central-1.pscp oyun süresiyle sınırlı olacak. Periscope Uygulaması Süper Toto Süper Lig’in futbol maçlarında müdahalenin süresinin sınırlı olduğu maçlarda ihtiyati tedbirlerle erişimin engellenmesine karar verildi.

Kararın, diğer platformların yayın hakkına sahip olduğu benzer canlı yayınlar için bir örnek olabileceği belirtilmektedir.
Erişim Sağlayıcıları Derneği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent Digitürk’ün Temyiz Mahkemesi’nin kararına göre, Süper Lig futbol müsabakalarının gün ve saatlerinde canlı video paylaşım uygulamasının Periscope’a erişimi engellenecektir.

İnternet servis sağlayıcılarına gönderilen mahkeme kararının 10 Ağustos‘tan itibaren uygulanacağını belirterek, yeni sezonun Süper Lig‘de başlayacağını belirtti.