PDF Dosyasını Onarma ve Kurtarma

PDF Dosyasını Onarma ve Kurtarma ;

Tüm PDF’yi geri yüklemek, orijinal durumuna geri yüklemek veya sadece öğeleri çıkarmak ve geri kalanını yeniden oluşturmak mümkün olabilir.

PDF Okuyucunuzu Hatalar İçin Kontrol Edin
Sorunun PDF dosyasında olduğundan emin misiniz? Bunun yerine, PDF’yi görüntülemek için kullandığınız tek program olabilir.

Adobe Acrobat Reader Düzeltme
En yaygın PDF görüntüleyici Adobe Acrobat Reader’dır. Bu, Adobe’nin sunduğu en iyi program değildir, ancak çoğu insan formatla ilişkilendirir. PDF dosya türü, 1990’larda Adobe tarafından oluşturuldu ve 2008’de açık bir standart haline geldi. Adobe Acrobat Reader kullanıyorsanız, bazı hızlı sorun giderme işlemleri yapın.

Önce programın en son sürümü çalıştırdığını kontrol edin ve Yardım> Güncellemeleri Denetle’ye gidin. Programın güncel olduğu veya güncellenecek güncellemeler olduğu söylenir. Varsa devam edin ve yükleyin. PDF’nizi şimdi açmayı deneyin.

Bu işe yaramazsa, Adobe Acrobat Reader’ı açık tutun ve Yardım> Kurulumu Onar’a gidin. Programın çalışmasına dayanan dosyalar bozulmuş olabilir ve bu yöntem onları yamaya çalışacaktır.

Hala değil? Windows tuşu + I’ye basın ve Uygulamalar’ı tıklayın. Adobe Acrobat Reader’da arama yapın, listeye tıklayın ve Kaldır’a tıklayın. En son sürümü indirmek ve yüklemek için Adobe web sitesine gidin. PDF’niz bundan sonra hala açılmazsa, Adobe’nin programını bir sorun olarak güvenle reddedebiliriz.

Alternatif Okuyucu Kullanmayı Deneyin
PDF’leri görüntülemek için Adobe Acrobat Reader tek seçenek değildir. PDF’yi açıp açamayacağınızı görmek için farklı bir program denemeye değer.

En iyi seçeneklerden ikisi Foxit Reader ve Sumatra PDF’dir. Onları indirin ve onlarla açmayı deneyin.

Okular ve Evince’nin başka bir yazılım yapamadıkları zaman PDF dosyanızı okuyabildiğini de görebilirsiniz. Bunun nedeni, PDF’leri görüntülemek için farklı bir oluşturma yöntemi kullanmalarıdır.

Sorun yaşamaya devam ederseniz, PDF dosyasının kendisini onarmaya veya en azından kaydettiğiniz öğeleri kurtarmaya odaklanmaya başlayın.

PDF Dosyasını Onarma veya Kurtarmak
PDF’leri onarmak için, dosyanın önceki sürümlerini arayabilir ve üçüncü taraf uygulamaları kullanabiliriz.

Önceki Dosya Sürümü’nü Geri Yükle
PDF’niz bozuksa, eski bir sürümü geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Windows 10, yardımcı olabilecek yerleşik bir yedekleme özelliğine sahiptir. Windows tuşu + I’ye basarak ve Güncelleme ve Güvenlik> Yedekleme’ye giderek erişebilirsiniz.

Yedekleme özelliğini kullanmıyorsanız, PDF’yi geri yüklemek için geriye dönük olarak kullanamayacaksınız. Yine de, şimdi onu etkinleştirmek akıllıca olabilir.

Bunu etkinleştirirseniz, PDF’nizin önceki sürümünüzü geri almak için Dosya Geçmişi özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Dosya Gezgini’ni açın ve PDF’nize gidin. Sağ tıklayın ve Önceki sürümleri geri yükle’yi tıklayın.

Bu, yedeklemenizde bulunan dosyanın eski sürümlerinin bir listesini getirir. Hataları kontrol etmek için kopyaları açabilir ve ardından tekrar hayata dönmek için Geri Yükle düğmesini kullanabilirsiniz.

Benzer bir teknik, sürücünüzü tarayacak ve sisteminizden silinmiş eski dosyaları arayacak olan Recuva gibi bir veri kurtarma programı kullanmak olacaktır. Bu teknik, kaldırdığınız PDF dosyasının eski bir kopyasına sahipseniz verimli olabilir.

PDF Onarım Uygulamaları ve Yardımcı Programlarını Kullanmayı Deneyin
PDF’nizi tamir etmeye çalışacak uygulamalar var. Bunlardan bazıları herhangi bir yazılımı indirmenizi gerektirmez ve PDFaid, PDF’yi Onar ve PDF Tools Online gibi bir tarayıcıda çalıştırılabilir. Onlara bir şans verin, ancak bozulmanın aşırı olduğu durumlarda yardım edemeyebilirler.
FileRepair1 gibi uzman dosya onarım programları da denenebilir. PDF’yi tarayacak, hatayı tespit edecek ve ne yapacağınızı söyleyecektir. Her durumda başarılı olmaz, ancak yardımcı olabilir.

PDF Dosyasından Veri Ayıkla
Tüm PDF’yi onaramazsanız bile, metin ve resimler gibi şeyleri ayırabilirsiniz.

Metin için, PDF’nizi bir Word dosyasına dönüştürmek ve metni bu şekilde almak için programları kullanabilirsiniz. Ancak, Nitro’nun sunduğu en iyi araçlardan birini bulmak için Word için bir çevrimiçi uygulama olan Word to Word Converter.

PDF’niz resimler içeriyorsa, PDF’deki görüntülerin nasıl çıkarılacağı konusunda kılavuzumuzu takip etmeye çalışın. Yine bu, bozulma seviyesine bağlı olarak çeşitli sonuçlara yol açabilir, ancak kesinlikle neleri çekebileceğinizi görmeye değer.

Kayıt Bozuk PDF Dosyası!
Umarım bu yöntemler PDF’nizi kaydetmenize yardımcı olur. Her şeyi kaydedemezsiniz, ancak en azından dosyanın öğelerini kaydedmiş olabilirsiniz.

Unutmayın, bozuk verilerinizin dünyanızı karartmasına izin vermek için her zaman kararlı bir Windows yedekleme planına sahip olmalısınız. Bu yüzden her zaman geri yüklenecek ikincil bir kopyaya sahibiz.