Ne Kadar Uyumalıyız

Ne Kadar Uyumalıyız anlamak için neden ona ihtiyacımız olduğunu bilmeliyiz. Her insan yaşamının üçte birini uykuda geçirir ve aslında bu son derece önemlidir. Çünkü in-aktif gözüküyor olsak bile, beyin ve vücut uyku sırasında gerekli çalışmaları sürdürmek için uygun bir zaman çerçevesidir. Bu süre zarfında beynimiz ve vücudumuzda büyüme hormonu salgılıyor ve bağışıklık sistemimiz hareket ediyor.

Bu süreçlerin gerçekleştiği aşama derin uykudur. REM uykumuz var, rüyalarımız hakkında. REM uykusunda, beyin son 24 saatin anılarını işler ve hafızayı ekler, ve diğer yandan beyni daha iyi çalışmak için bilinci harekete geçirir. Beyin için bu tür bir egzersiz sonucunda, rüya görüyoruz.

Ne kadar uyumalıyız ?

Vücut için gereken uyku miktarı yaşa göre değişir. Yenidoğanlar günde en az 14-17 saat kalmaları tavsiye edilir. Yaşlandıkça ve ilkokulun yaşına geldiklerinde, çocukların en az 9 saat uyumaları gerekir. Yetişkinler için alt uyku sınırı 6 saattir. Aslında, eğer sağlıklıysanız, yaklaşık 8 saat uyuyarak, ancak bunu yapamıyorsanız, 6 saatten daha az uyumaya dikkat edin, çünkü vücudunuz için büyük sağlık sorunları getirecektir.

Ayrıca yetişkinler için 10 saatten fazla günlük uykunun da zararlı olduğu bilinmektedir. Fakat uykuya geldiğinde, bilmesi gereken en önemli şey, bunun bir standart olmayacağıdır. Bütün gün fiziksel olarak çok yorgun olan bir bireyle, çaba sarf etmeyen biri için uyku ihtiyacı aynı olamaz. Kısacası, vücudunuzun harcadığı enerjiyi tekrar elde edene kadar mümkün olduğunca uyuyun. Birkaç ve daha fazla seni incitecek

Uykuyu engelleyen durumlar nelerdir ?

İlk etapta uykudaki en büyük düşmanı düşürmediğimiz telefonlar bizleriz. Telefondan yayılan mavi ışıklar, beynin uyanış düzenini veriyor ve bu durum çok üzücü. Aynı şekilde, beynin bilgisayarda çok fazla zaman harcamasına ve sürekli olarak bir şey üzerinde çalışmasına neden olur, bu yüzden uykuya dalmak zorlaşır.

Bu, elektronik cihazların kullanımının bir süre önce uykudan önce çıkarılması gerektiği anlamına gelir. Başka bir sorun tüketilen içecekler. Uykudan önce kahve ve alkol tüketimi de bir kişinin uykuya dalmasını zorlaştırır. Stres, ışık ve gürültü, elektronik cihazlar kadar etkili değildir, ancak etkili faktörler olarak.

Sağlıklı bir uykuya girmek için ne yapmalıyız ?

Hızlı bir şekilde uykuya dalmak ve iyi bir gece uykusu almak için, elektronik cihazlardan, ısı ve soğuktan uzak ve gürültü ve ışık kaynaklarından uzak durmalıyız. Kafamızda sahip olduğumuz en büyük hatalardan biri. Aynı şekilde, her gün aynı anda yatağa girerseniz, bir süre sonra vücudunuz bu düzleme alışacak ve o saat geldiğinde kendini otomatik olarak uykuya hazırlayacaktır.