Mozilla’dan Android’e Özel Tarayıcı

Mozilla’dan Android’e Özel Tarayıcı ile Firefox’un geliştiricisi Mozilla, Android kullanıcıları için yeni bir tarayıcı tanıtmaya hazırlanıyor. Firefox, Mozilla söz konusu olduğunda şüphesiz, dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcılarından biridir. Ancak, şirket tarayıcıları tek bir kullanıcı için hazırlamıyor. Şimdiye kadar, Mozilla farklı kullanım alanlarına hitap eden tarayıcılar geliştirdi ve bu sefer gizlilikle ilgilenenler için yeni bir tarayıcı geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket sesle kontrol edilebilen Scout tarayıcısı ile gündemde yer aldı. Son olarak, geliştirilen tarayıcının adı Fenix’dir. Henüz tanıtılmamış olan yeni tarayıcının geliştirme aşamaları, Mozilla tarafından büyük bir gizlilik içinde gerçekleştiriliyor. Fenix’in ilk işaretleri GitHub’da görüldü.

firefox

Mozilla, GitHub hakkında Fenix’in gelişimi hakkında önemli bilgiler geliştirdi. ‘Fenix, ailemiz için bir Android tarayıcı değildi’ hissi yer aldı. Buradan çıkacak olursak, tarayıcının, normal kullanıcı yerine gizlilikle çalışmak isteyenlere yönelik olacağını söyleyebiliriz.

Bu nedenle, tarayıcı ‘gizli mod’ için kesinlikle arıyor. Kardeşini yürümek istemezseniz ve dikkatinizi internette göstermek istiyorsanız, bu tarayıcı ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Google’ın tarayıcısı Chrome gizli seçeneği ile benzer özelliklere sahip bir hizmet zaten mevcuttur.

Mozilla’nın önümüzdeki günlerde piyasaya sürmeyi beklediği Fenix ​​tarayıcısı sadece Android platformunda mevcut olacak. Fenix’in önümüzdeki günlerde iOS için özel bir uygulama olarak hizmet sunup sunmayacağı da geliştirilecek.

Şirketin amiral gemisi tarayıcı Firefox ve diğer geliştirme projeleri ile çalıştığı da bilinmektedir. Bunlar arasında, mobil kullanıcılar için daha az yer alacak olan Firefox Focus ve bölgesel bazda çalışacak olan Firefox Rocket ve Firefox Klar bulunuyor. Fenix ​​ile, tarayıcıların ne zaman müsait olacağıyla ilgili olarak Mozilla tarafından bir açıklama yoktur.