lezzetli çorba yapmanın püf noktaları

Kış günlerinde aranan lezzetlerden biri olan Çorba, kahvaltı öncesi ve sonrası içebilme özelliği ile vazgeçilmezlerimizden biridir. Lezzetli çorbalar pişirmenin yolu, tariflerin doğru uygulanması, malzemelerin kıvamı ve malzemelerin tazeliğidir. Dünya mutfaklarında da önemli olan birçok çorba çeşidi vardır.

Çorbalarınıza eklediğiniz suyun sıcak olduğuna dikkat edin. Ayrıca çorbanızı yaparken düşük ısıda pişirmek de önemli bir detay.

Çorbalarınız için bir tavuk veya et suyu tableti kullanıyorsanız, çorbanıza yağ eklerken dikkatli olmalısınız. Çorbanıza eklediğiniz tabletlerin yağ içeriğine dikkat ederek çorbaya fazladan yağ eklemelisiniz.

Bazen çorbada çok fazla tuz kaçırabilirsin. Bu durumda derhal patatesleri soyun ve dörde bölün ve çorbaya ekleyin. Patatesler çorbada yumuşadığında, çorbanın fazla tuzunu da çıkarırlar.

Evde bayat ekmekler varsa, bir tavada veya fırında çeşitli baharatlar ekleyerek ve bir çorbaya ekleyerek onları çorbaya ekleyebilirsiniz.

Domates çorbası en popüler çorbalardan biridir. Bu çorbayı yaptığınız zaman, çorbasına domates püresi ve et veya tavuk suyu kullanarak farklı bir lezzetle servis yapabilirsiniz.

Çorbada yoğurt ile yoğurt çorbanın kaynamasından sonra yavaşça eklenebilir. Böylece çorba kalınlaşır. Çorbayı kapatmadan hemen önce tuzu koymalısınız.

Çorbanıza erişte, makarna veya erişte ekleyebilirsiniz.

Lezzetli çorbalar için, nane, maydanoz veya kırmızı biberleri yağa ekleyebilirsiniz.

Kremalı bir çorba yaptığınızda, kremayı çorba kaplanmadan hemen önce eklemelisiniz.

Maydanoz sapları çorbaya lezzet katmaktadır. Maydanoz saplarını temizleyip güzelce doğrayın ve çorbalarınıza ekleyin.

Dolapta beklediğiniz gibi, katılaşmış çorbalarınıza biraz su eklediğinizde çorbanız yaşlanır.

Sütlü bir çorba yaparken, sütleri kalın tutmak için son aşamada tuzu ekleyebilirsiniz.

Çorbanıza yumurta, limon suyu veya krema eklerseniz, malzemeleri yavaşça çorbaya ve çorbaya eklemelisiniz. Böylece çorbanın kıvamı bozulmaz.

Afiyet olsun 🙂