Konserve Yaparken Canınızdan Olmayın

Konserve Yaparken Canınızdan Olmayın

Sağlık için konserve yaparken dikkatli olmak için büyük fayda vardır. Geçen yıl Nisan ayında, Adana’daki el yapımı domates konservatuvarından yapılan anne, baba, oğul ve teyzeler 1,5 ay içinde hayatlarını kaybetti. Evde yapılan konserveler nasıl yapılmalı ve nasıl tüketilmelidir?

Konserve mamullerin hazırlanması sırasında, satın alımından tüketime kadar tüm aşamalarda hijyenik koşullar dikkate alınmalıdır. Uzmanlar çoğu zaman konserve gıdalarla bulaşan ‘clostridium botulinum’ bakterisinin toksininden kaynaklanan ağır gıda zehirlenmelerinin büyük bir çoğunluğunun, ev yapımı hazır konserve yiyeceklerden, uygun zamanda ve uygun olmayan bir şekilde kapatıldığını belirtiyor. sıcaklıklarda pişirilir.

Bu zehirlenme, dünyada bilinen en güçlü zehirlerden biridir ve ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara yol açabilir. Gıda tipine bağlı olarak, ev koşullarında konserve riskini ortadan kaldırmak için belirli bir süre boyunca doğru ısıl işlem yapılmalıdır. Botulizm toksisitesi 10 ila 30 dakika boyunca 80 derece ve 10 dakika 100 derecede kaynatılarak parçalanabilse de, uygun olmayan koşullarda saklanan gıdalarda yeniden üretilebilir. Ev yapımı konserve yiyecekler yıkarken, gıdaların yıkanması riskini azaltacak, dengeli bir tuz oranı sağlayacak ve hijyenik koşullar sağlanacaktır. ”

Paslı kapak hayatınızı koyulaştırabilir Uzak ve dikkatli olunuz.