Karpuzun Faydaları Saymak İle Bitmiyor

Karpuzun Faydaları Saymak İle Bitmiyor

Karpuz, faydaları saymakla bitmeyen meyveler arasındadır. Karpuz kalorisi herkesin zihnine bir soru işareti koysa da, yeterli miktarda tüketilen karpuz vücudunuz için bir şifa kaynağı olduğunu ortaya koymaktadır. faydaları nelerdir? Sadece soğuk havalarda karpuzunuzu ferahlatmak ve vücudunuza fayda sağlar…

Karpuzun 50-60 kalorili bir porsiyonu hem serin hem de tatlıdır. Ancak, alınması gereken su miktarı, kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boyuna ve ağırlığına bağlıdır. Liv Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı ,Karpuzun faydalarını ve karpuz tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

MİKTARINA GÖRE DEĞİŞİKLİK

1 gram 200 gram su 50-60 kaloridir. Yaz aylarında hem hafif hem de sağlıklı yemekler için, gün boyunca öğünlere karpuz eklenebilir. Ama karpuz, her meyve gibi, fruktoz (meyve şekeri) ve kalori içerir. Tüketilen karpuz miktarı, içmeniz gereken kaloriye bağlıdır. Almanız gereken kaloriler, kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boyuna ve kilosuna göre değişir. Günde ortalama 2-3 porsiyon karpuz tüketilebilir, ancak bu miktar kişiye göre değişir.

ŞEKER HASTALARI KARPUZ ÖLÇÜM TÜKETİMİNE DİKKAT

Herkes karpuz tüketebilir. Karnın yüksek sıvı içeriğine sahip olması nedeniyle sıvı kısıtlaması olan böbrek hastalarının dikkatlice tüketmeleri gerekebilir. Diyabetikler karpuz tüketebilir, ancak porsiyonlara dikkat etmelidir. Meyve şekeri kan şekerini yükselttiğinden ve miktar yüksek ise kan şekerinde istenmeyen artışlara neden olur. Diyabetli bireyler, günde 1 porsi tüketirken karpuz kısımlarını tüketmemelidir.

Günlük meyve ihtiyaçlarınızı karşılar.

Lif içerdiği için bağırsakları çalıştırır.

Su içerdiğinden, günlük tüketmemiz gereken sıvı ihtiyacını karşılar.

Kırmızı meyveler antosiyaninler ve likopenlerde yüksektir ve kalp hastalığına, kalp krizine ve bazı kanser türlerine (özellikle prostat) karşı koruyucudırlar.

C vitamini ve folik asit yüksektir. C vitamini, hastalıklara karşı korunmak için en iyi antioksidan vitaminlerden biridir. Bu nedenle hastalıklara karşı koruyucu bir etki ve bağışıklığın güçlendirilmesi söz konusudur.