İyi Çocuk Büyütmenin Sırları

İyi Çocuk Büyütmenin Sırları , Ebeveynler, daha sonra nerede hata yaptığımı kastetmiyorsanız, Harvard uzmanlarının bulgularını dinleyin.

iyi çocuk büyütmek için her ebeveyn, kendinden emin, kendine güvenen, ayakları üzerinde duran, sorumluluklarını bilen, birçok zorluğa dayanan ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, iyi ve başarılı bir birey olmak ister.

Harvard akademisyenleri, çocuklar ve ebeveynler hakkındaki araştırmalarında ilginç sonuçlar buldular. Çocuğunuz kibar, sorumlu ve merhametli olmak için önemli ipuçları verdi. İşte ipuçları;

Çocuğunuza duygularını kontrol etmesini öğretin

Öfke, hüzün ve hayal kırıklığı çocuklarımızı da etkiliyor, bizi de etkiliyor. Çocuklarımıza bu olumsuz duygularla nasıl baş edebileceklerini öğretebiliriz. Çocuğunuz sakin bir durumda olduklarında onlara şunları söyleyin: “Önce burnunuza derin bir nefes verin, sonra bu nefesi ağzınızdan alın ve beşe kadar sayın”. Çocuğunuzun bir kazadan olumsuz etkilendiğini görürseniz, bu üç adımı hatırlayın ve hatta birlikte yapın.

Saklamayın ve koruyun

Kuşkusuz, ebeveynler çocuklarını tehlikelerden korur ve güvenliği sağlarlar. Ama “sana güveniyoruz, ama çevreye güvenmiyoruz” ve “yabancılar tehlikeli” gibi şeyler söylemek yerine, suçlular çocuğun endişeli ve aileye bağımlı olmasına neden olacak, bu yüzden ona tehlike hakkında rehberlik etsin ve edin Gerekli bilgi ve ekipman.

Davranışlarından sorumluluk almak konusunda onlarla konuşun

Çocuklar anneler ve babalar için bir rol modeli oynar ve onları taklit ederek davranışlarını geliştirir. Çevre bilinci ve birbirinize yardımcı olma konusunda onlarla konuşun.

Kendi davranışlarınız için sorumluluk almanın ne anlama geldiğini açıklayın. Ve en önemlisi, kendi sözlerinize göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Arkadaş olma

Çocukların özgür olmak istemelerine rağmen ebeveyn rehberliğine ihtiyaçları vardır. Ancak, bir arkadaş gibi yaklaşıyorsanız, hiç kimse bunu üstlenemez. Büyüme çağındaki bir çocuğun kurallara, kurallara ve gerektiğinde bu kuralların uygulanmasına sınırlanması gerekmektedir. Çocuğunuza bir ebeveyn değil, arkadaş olarak yaklaşın.

Çocuğunuza şefkatli ol ve zayıf olanlara yardım et!

Çocuğunuzun sadece sevdiklerine ve arkadaşlarına değil aynı zamanda yardıma ihtiyacı olanlara da merhamet duygusu duyması çok önemlidir. Bugün sınıfta yeni bir çocuk olsaydınız, nasıl hissettiğinizi hayal etmelerini isteyin. Onlara muhtaç insanlar, evsiz çocuklar vb. Gibi dünya sorunları hakkında konuşun.

Kıyaslama

Çocuğunuzu iyi niyetli, daha başarılı ve daha doğru davranan diğer çocuklarla karşılaştırmayın. Bu karşılaştırma her zaman çocuk tarafından sevilmeyecek şekilde algılanmakta, yetersizlik ve değersizlik duygularının filizlenmesine yol açmaktadır.

Çocuğunuza minnettar olmayı öğretin

Çocuğunuza minnettar olmak, bazı şeyler için utangaç olmak için teşekkür etmesini öğretin. Örneğin, büyükannelerinizin kurabiyeleri için, sevmenin ve onlara teşekkür etmenin önemini açıklayın.

Onlara iyi davranışlar, aile değerlerini verin

Çocuklarınız kendi aile değerlerinizi açık bir şekilde öğretmeli ve çocuğunuzun aynı değerleri hem sözcük hem de davranışta tekrarladığından emin olmalıdır. Size söz vermemek için saygılı olmanızı öğretin. Unutma, çocuklarınız sizi örnek olarak alacak.

Birlikte daha fazla zaman geçirin

Çocuğunuzla yaptığınız tüm iletişim disiplin ise, çabalarınız asla başarılı olmayacaktır. Çocuğunuz ile güvenilir bir ilişki kurmaya çalışın. Çocuklarınızla sohbet edin, oyun oynayın, bir kez seyahat edin. Ve elbette, onları ne kadar sevdiğini göstermeyi unutma. Bu onlara sevgi ve saygının ne olduğunu gösterecektir.

Istediğini alamadım

Bugün, ebeveynler, maddi imkanları olmasa bile, çocukları için istedikleri her şeyi almaya çalışıyorlar. Genellikle daha başarılı, daha mutlu ve daha sevgi dolu olmayı beklerler çünkü kurban verirler. Ama böyle bir beklenti ‘onun yaşında hiçbir şeyim yoktu, her şey olmalı’ diyerek, istediğini elde etmek için çok yanlıştır. Muaf olmayan finansal araçlar, çocuğa zarar  verir.

Tutarsız hareket etmeyin

Ebeveynler hem kurum içi hem de aynı dilde kurallar ve disiplin konularında konuşmalıdırlar. Çocuğun uyumlu bir ailede sağlıklı bir yetişkin olarak katılmak için gerekli sınırları elde etmesi mümkündür. Çocukların ebeveynlerinin sınırlarını sürekli olarak test etmeleri unutulmamalıdır. Bu nedenle, tutarlı olacağınızdan emin olmadığınız yeni bir kural veya yönetmelik başlatmayın. Bu kurallar çocuğun bakıcısı ise, işbirliği yapın.

Çocuğunla uyu

Çocuğunuza bebeğinden verebilmeniz gereken en önemli alışkanlıklardan biri, sağlıklı uyku alışkanlıkları olmalıdır. Ayrıca, çocuklar kendi odalarında ve kendi yataklarında uyumaya alışkındırlar, böylece hem fiziksel sınırlarını korurlar hem de yalnız kalırlar ve dikkati dağınık ve kendine güvenen bireyler olurlar.