İp Tv Nedir Ne İse Yarar

İp Tv Nedir Ne İse Yarar.Televizyonda internette gezinmek kadar kolay ve zevkli bir şekilde televizyon izlemeyi hayal ediyoruz. İnternet sınırsız bir alan olduğu için istediğimiz dizileri takip edebilir, istediğimiz filmleri bulabilir ve izleyebiliriz. YouTube’da dolaşarak bize hitap eden bazı harika video kanalları bulabiliriz.

Televizyonda bize sunulan şeyle yetinmek zorundayız. Farklı uydu alıcıları kullanmamıza rağmen, kanallar açıktır. Ayrıca, her zaman istediğimiz her yayına ulaşmak mümkün değildir. Özellikle işten eve geldiğimizde komutanı ortadan kaldırmak ve istediğimiz içeriğe ulaşmak istiyoruz ancak bu programı televizyonda bulamıyoruz. Bu noktada hayatımız IPTV’ye giriyor.

IPTV’nin çok basit bir mantığı var. Bu ürün İnternet Protokolü Televizyonu anlamına gelir; Bu, fiber optik kablo veya uydu anteni yardımıyla video akışı aldığınız anlamına gelir. Aynı internette Youtube’u izleme süreci olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede, bilgisayarınızda TV programlarını veya bilgisayarınızın programlarını TV’nizde izleyebilirsiniz.

Bunun için set üstü bir kutu kullanmanız gerekiyor. Bu set üstü kutu televizyon ve internet arasında bir bağlantı kurar ve gelen sinyaller doğru yerde çalışır. Bu teknolojiyi kullanabilmek için İnternet hızınızın 10 Mbps – 100 Mbps arasında olması gerekmektedir. IPTV’yi 10 Mbps’den daha yavaş bir bağlantı hızıyla izlemek mümkün değildir.

IPTV Türleri
Bu teknolojinin farklı türleri vardır. Örneğin, Netflix isteğe bağlı bir video türüdür. Netflix’te istediğiniz programı istediğiniz yerden izleyebilirsiniz.

Başka bir çeşit zaman kaydırmalı IPTV. Planlanmış yayınları izlediğiniz anlamına gelir. Bu tür bir oyuncunun bir örneği BBC’nin iPlayer adı video oynatıcısıdır.

Canlı IPTV veya IP simülasyon yayınları, internette canlı TV programları yayınlamak anlamına gelir. Zaten bu teknolojiyi çoktan zaten kullanıyoruz. Geçmişte oldukça heyecan verici görünen bu teknolojiler, bugün günlük hayatımızda zaten var. İnternet bağlantınız üzerinden tüm bu tür IPTV’yi telefon, bilgisayar veya TV’nizden kolayca izleyebilirsiniz.

Bu teknoloji çok önemlidir, çünkü iki yönlü bilgi akışı sağlar. Geleneksel televizyon tek yönlü bir yayındır. Bazı televizyon programları yalnızca belirli zaman aralıklarında televizyonda görüntülenebilir ve izleyicinin etkileşim kurması mümkün değildir. IPTV, TV programlarını çevrimiçi hale getirir. Ne zaman isterlerse istediklerini istedikleri cihazı kullanarak istedikleri programları izleyebilirler. Yorumlar, beğeni ve paylaşımlar; Bu deneyimi daha interaktif hale getiriyor. Şimdi televizyon, kullanıcıların taleplerine göre programlar üretmelidir.

Bir televizyon programının IPTV üzerinden yayınlanabilmesi için öncelikle bir paket olarak alınabilecek ve teslim edilebilecek bir dijital forma dönüştürülmeli ve bu şekilde internet protokolü kullanılmalıdır. Bazı programlar zaten dijital formattadır, ancak bazıları standart analog televizyon program formatında olabilir. Burada, bu formdaki programların dijital ortama aktarılması gerekiyor. Videoların sıkıştırılması da bu süreçte çok kullanışlıdır.

Aksi halde, bant genişliği ağ ve internet trafiğinde önemli yavaşlamalara neden olabilir. MPEG4 ve MPEG2 en sık kullanılan sıkıştırma teknikleridir. Çoklu yayın, programın sorunsuz olarak görüntülenmesi için en yaygın kullanılan yoldur. Binlerce kişi aynı programı izliyorsa, yalnızca bir video paketi akışı olacaktır. Yani bu insanlar internet hızları düşmeden izledikleri video olmadan IPTV’yi kullanabilirler.

IPTV’nin en önemli faydası, istediğimiz programı televizyonumuzda izleyebilmemizdir. Çünkü eve gelip koltuklarımıza oturduğumuzda, küçük bir dizüstü bilgisayar ekranında değil, büyük ve güzel televizyonumuzda istediğimiz şeyi kolayca izlemek istiyoruz. Bu anlamda, bu teknolojinin yaygınlaşmasını umuyoruz.