IGTV Nedir Nasıl Yayın Yapılır

IGTV Nedir Nasıl Yayın Yapılır ? IGTV Instagram’ın en yeni video paylaşım uygulaması. Instagram ile entegre olan IGTV, kullanıcılar için kullanışlı özellikler sunuyor. Instagram, Snapchat’u IGTV ile zorlarken, diğer taraftan YouTube oldukça soğuk görünüyor. IGTV Nedir? Bu ne işe yarıyor? IGTV nasıl kullanılır
IGTV, Instagram TV olarak da düşünülebilir ve bize dünya devi video paylaşımının daha yüksek bir seviyeye geldiğini gösterir. Instagram’ın kurucusu Kevin Storm tarafından ilk kez tanıtılan IGTV, aslında video tüketiminin ürünüdür. Instagram’da 60 saniyelik videolar uzun süredir kullanıcılar için yeterli olmadığından ve kullanıcıların daha uzun videolar için YouTube’a ve benzer platformlara geçmeleri gerektiğinden.

Instagram, bir tür kullanıcının bir teaser’ı paylaşabileceği bir platform olmaya başladı. 1 milyar aboneye ulaşan Instagram video tüketimine olan artan talep, artık IGTV antagonist çıkışına ve kullanıcılar için büyük bir soruna cevap vermeyecek.

IGTV, hem Android hem de iOS cihazlarda ayrı bir uygulama olarak indirilebilir; Instagram ile ilgili olan Instagram’ı açtığınızda Instagram’ın diğer Boomerang ve Layout uygulamaları gibi, Örnek’i açtığınızda renkli bir kutu olduğunu ve IGTV’de herhangi bir renk görebildiğini görebilirsiniz. IGTV ayrıca üst bölüm DM ikonunu değiştirdi. DM’nize gelen mesajda kırmızı renkli mesajların sayısını gördüğünüzde artık renkli bir DM simgesi görüyorsunuz.

IGTV’de, bazı hesaplar kanallarına video eklemeye başladı. Yapılan açıklamaya göre, IGTV tam ekran ve dikey videolar için tasarlandı. Instagram’da paylaşılan videolarda bir dakika ve uygulamanın ‘hikayeler’ bölümünde yayınlanan videoda 15 saniye sınırı var. Yani oldukça yetersiz. IGTV bu noktada kullanıcıları kurtarıyor. Zaman sınırı hala var; ama bu sefer ne 15 saniye ne de 1 dakika: bir video yayınını tam 1 saat boyunca paylaşmak mümkün.

IGTV’DE NASIL YAYIN Yaparım ?

IGTV’de yayınları izlemek çok kolay. Instagram’da IGTV simgesine dokunmak ve IGTV uygulamasına girmek arasında fark yoktur. Uygulamayı girmezseniz, yayınları takip ettiğiniz hesaplar, popüler hesaplar biçiminde ayrı kategorilerde takip edebilirsiniz. Yayınlamak istediğinizde, önce bir kanal açmanız gerekir.

Bunu yapmak için önce IGTV uygulamasına girin ve yukarıda gösterildiği gibi ‘Ayarlar’ simgesine dokunun.
Ardından Kanal Oluştur’a girin.
Şimdi, üç adımda, size IGTV’yi anlatan bir ekran ile karşı karşıyayız. Sırayla bu üç adımı geçiyoruz …
Artık Kanal Oluştur’a dokunmadığımıza göre, bir kanalımız var ve yayına hazırız!
Kanalınızı ilk kez girdiğinizde video içermeyen bir mesaj görürsünüz. Video Yükle düğmesine basarsanız, telefonunuzda istediğiniz videoyu 1 saat geçmeyecek şekilde yükleyebilirsiniz. Ayrıca videolarınızın dikey olduğunu unutmayın. IGTV’de yatay videolar desteklenmemektedir; ama aynı zamanda 4K çözünürlük desteği var.

Son olarak, yayıncıların ister IGTV’nin videolarında isterse YouTube gibi diğer platformlarda reklam yapıyor olsun, para kazanıp kazanmayacakları henüz belli değil.