FaceBook için Yeni Soruşturma Kararı Çıktı

FaceBook için Yeni Soruşturma Kararı Çıktı ; Geçtiğimiz hafta İngiltere merkezli bir veri analisti olan Cambridge Analytica, yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından gizli bilgilere erişebildiğini iddia etti. Bu bilgiyi, 2016 başkanlık seçimlerinde ve Birleşik Krallık’taki Brexit referandumunda halkı etkilemek için kullanıyordu.

Olayı takiben, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Facebook’taki kişisel verilerin kötü niyetli kullanımıyla ilgili iddiaların ayrıntılarının, sosyal ağ sitesinde ayrıntılı olarak inceleneceğini duyurdu. Beklenen soruşturma bugün geldi. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’ta bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Cambridge Analytica adı tabanlı veri analizi şirketi, Facebook’un ABD seçimlerinde yaklaşık 50 milyon kullanıcı verisini sızdırdığını öne sürdü. Facebook olaydan sonra 20 milyar dolar kaybetti ve Facebook olaydan sonra geldi.

Bugün Facebook’a başka bir darbe. ABD Federal Ticaret Komisyonu, kullanıcıların verilerinin üçüncü taraf kuruluşlarla paylaştığı bilgileri paylaştıktan ve kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiğini bildiren bir soruşturma başlattığını açıkladı.

Soruşturma kararı çıktıktan sonra facebook hissesinde ciddi bir düşüş yaşanmaya başladı  193,48  %2 düşüş yaşandı ve düşüşler devam ediyor.