Dünyanın en büyük uçağı Havalandı

Dünyanın en büyük uçağı 117 metre uzunluğundaki Stratolaunch fikri, dünyanın en büyük uçağı, Paul Ellen’in inisiyatifinin sonucu olarak 2011’de doğdu. 1 yıldırım uzun süreli testlere tabi tutulan dev uçak nihayet kalkış yapıyor.
747’nin iki katı uzunluğa sahip olan Boeing’in uzay araştırmalarında bir rol oynaması muhtemel. İşte dev uçakların özellikleri …

Stratolaunch adlı dev uçak hazır!
Kanat genişliği 117 metre olan Stratolaunch adlı bu dev uçak en geç Şubat ayında bir taksi testi ile test edildi.
117 metre kanat genişliği (Boeing 747’nin iki katı) ile Stratolaunch, yaklaşık 250 ton taşıma kapasitesine sahip uzay araştırmalarına katılacak.
Stratolaunch toplam 6 Boeing 747 motoru var.
Planın planı, uzay araştırmasına yerleştirilmesi planlanan devasa bir plandır. Haziran ayında roketler yaklaşık 10 bin metre yükseklikte olacak.
Geleneksel roket fırlatmalarına alternatif olarak bu teknik, uyduları daha rahat ve verimli bir şekilde yörüngeye taşımanıza olanak tanır.
Saatte 75 km hıza ulaşan dev uçak, önemli bir adımın arkasında kaldı.
9 Ocak’ta yayınlanan makale son taksi testi ile ilgili detayları paylaştı. Haberlere göre, Stratolaunch son deneme çalışmasında 219 km / s hıza ulaştı.
Büyük uçak, 15 metre kuyruk uzunluğu ve 8 bin 200 bin metrekareye özel tasarlanmış hangarda.
Stratolaunch dev olduğunda, tekerlek sistemi çok büyük. 650 ton yükü desteklemek için toplam 28 tekerlek gerekir. İki burun şişesinde, her biri 12 tekerlek olmak üzere iki tekerlek bulunur.
Boeing’in motoru 747-400 motor uçağı, elektronik, uçuş bölümü, iniş takımı mühendisleri tarafından yaratıldı.
Stratolaunch, tam olarak 6 adet 250 kN (56.000 lbf) Pratt ve Whitney PW4056 motor kullanacak. Boeing 747-400 bu motorlardan 4 tanesini kullandı.
Görüntüdeki Boeing 747-400 kokpitinin aksine, Stratolaunch üçlü kokpitte olacak. Pilotun ve asistanının yanında bir uçak mühendisi olacak.
Stratolaunch’ın kalkış için gerekli pistinin uzunluğu, uçak boyutundan sonra en az 3.5 kilometre olmalıdır.
Bilgisayardaki 3 aşamada yapılan testlerden birincisi, enerjiye bağlı motorlar için ek bir güç kaynağının kullanılmasıydı. Buna göre sahne kuru motor olarak adlandırılıyor.
Daha sonra, motorlara ıslak motor kademesine yakıt enjekte edildi. Ve nihayet, motor tek tek çalışırken, motorlar rölantide çalıştı.