Dns Önbelleği Temizleme Nasıl Yapılır

Web sitenize erişemiyor veya mevcut durumu görüntüleyemiyorsanız, DNS sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

DNS, İnternet bölümleme, bölümleri ve bölümleri anlatmadan sorumlu olan internet servis sağlayıcısı tarafından istemcilere otomatik olarak verilir. Ancak bazı durumlarda, talep üzerine DNS adresi alınabilir.

İnternet ağını oluşturan her ünitenin sadece kendi IP adresi vardır. Bu IP adresleri, kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere www.site ismi.com gibi hatırlanması kolay adresler için azaltılmıştır. DNS sunucuları, kayıtlı internet adreslerinin IP adreslerini tutar.

Bir istemci (bilgisayar) internete bağlandığında, internet servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini tutar. Hafızanıza verdiğiniz bu DNS adresi için, tekrar DNS servis sağlayıcınızdan istenmeyecektir. Bazen bu sunucudaki DNS sunucusu adresleri geçerliliğini kaybeder veya ilgili web sitesinin DNS adresini değiştirebilir. DNS sorunları farklı şekillerde geliştirilmiş olsa da, genel olarak bir web sitesine erişim sorunu, bilgisayarın önceden aldığı DNS adresinin geçerliliğinin kaybolmasından veya web sitesinin DNS adresinin değiştirilmesinden kaynaklanmaktadır. bağlandı.

DNS adresi değiştiyse veya geçerliliğini kaybetmişse veya açılsa bile mevcut durumu görüntüleyemiyorsanız, web sitelerini hiç açamazsınız. Bu sorunu çözmek için dns önbelleğini temizlemeniz gerekir. DNS temizledikten sonra, bilgisayarınızın DNS belleği silinecek ve yeni bir IP adresi alacaksınız.

1- Bilgisayarınızdaki Başlat> Çalıştır , cmd  yazın ve sonra Tamam düğmesini tıklayın. Start + R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

2. Aşağıdaki komutları sırayla yazarak gelen çağrı ekranına her komutu yazın, ardından klavyenizdeki enter tuşuna basın.

  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • exit

Bu işlemden sonra, DNS önbelleğini başarıyla temizlersiniz. Web tarayıcınızı yeniden başlatarak erişiminizi kontrol etmenizi öneririz.