Çocukların elektronik cihazlarla ilişkilerini daha güvenli hale getirmek

İngiltere’de halk sağlığı uzmanları, çocukların elektronik cihazlarla ilişkilerini daha güvenli hale getirmek için bazı önerilerde bulundu. Başlangıçta, elektronik cihazlar akşamları yemek masasından gelir ve yatmadan önce yatmadan uzak durur. Uzmanlara göre, elektronik cihazların kullanımı iki saatte bir kesilmelidir.

İngiltere’de halk sağlığı uzmanları, çocukların elektronik cihazlarla ilişkilerini daha güvenli hale getirmek için bazı önerilerde bulundu. Bunlardan biri, elektronik cihazları akşamları yemek masasından uzak tutmak ve yatmadan önce kullanmamalarını sağlamaktır.

Uzmanlara göre, ekran etkinliğini iki saatte bir kesmek de gerekiyor.

İngiltere’de, halk sağlığı uzmanlarının ekranla ilgili faaliyetler hakkındaki yorumunu ve çocukların ve gençlerin psikososyal sağlığını içeren rapor bugün yayınlandı.

Raporda, teknoloji şirketlerinin çocukların güvenliği için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiği vurgulandı.

Ailelere yönelik diğer öneriler ise;

Yemek yerken elektronik cihazlar masada olmamalıdır ve bu kez çocukların gelişimi için önemlidir.
Cihazlar yatak odasına girmemelidir
Aileler çocuklarıyla internette güvende olmaları ve sanal tehditlere maruz kalmamaları hakkında konuşmalı ve bu konuda endişeleri varsa ne yapabileceklerini söylemelidir.
Caddeden karşıya geçerken veya tam dikkat gerektiren diğer etkinlikler sırasında telefon kullanılmamalıdır.
Çocuklar, 2 saatlik ekran saatinden sonra telefonu veya tableti durdurmalı ve kullanmalıdır.
Ebeveynler cihazın kullanımına dikkat etmeli ve çocuklara yeterince dikkat etmelidir.
‘Sosyal medya şirketleri olumlu içeriği vurgulayan algoritmalar geliştirmelidir’
Raporda, elektronik cihazların kullanımı ile ruh sağlığı sorunları arasında açık ve doğrudan bir bağlantı olmadığını belirtti.

Gençlerin yeme bozukluklarını yükselten anoreksiya gibi yemek yeme görüntülerine, intihara ve kendine zarar verme eylemlerine maruz kalmasının oldukça zararlı olabileceği vurgulandı.

Sosyal medya şirketlerine de olumlu içeriği vurgulayan algoritmalar geliştirmeleri önerildi.

Molly Russell intihar ettikten sonra ailesi, Instagram hesabında kendine zarar verme içeriğini gördü.

İngiltere’de, Molly Russell adında genç bir kız yakın zamanda intihar etti ve intihara meyilli ve kendine zarar verebilecek zararlı maddelere maruz kaldı. Baba Russell, Instagram için “Kızım ölüme yardım etti” dedi.

Halk Sağlığı Birimi başkanı olan Profesör Sally Davies, olayı henüz trajik tra olarak bulduğunu ve bazı çocukların uygunsuz içeriğe maruz kaldığını söyledi.

Bununla birlikte Davies, ekran etkinliği ile zihinsel sağlık sorunları arasında net bir bağlantı olmadığını ve bu araştırmanın sonuçları tamamlanıncaya kadar temkinli olması gerektiğini söyledi.

Davies’e göre, İngiltere’deki teknoloji şirketlerinin faaliyetlerini düzenleyen yeni kurallara ihtiyaç var. Özellikle, çok sayıda etkinliğin toplanmasına yol açan uygulamaların, ekran bağımlılığı yaratan türden etkinlikleri veya fotoğraf paylaşımı gibi etkinlikleri ödüllendirmesini gerektiren uygulamaların dikkate alınması gerekir.