Çocuklarda okul fobisi

Çocuklarda okul fobisi
Okul fobisi, genellikle 5-8 yaş arası çocuklarda görüldüğü gibi 11-14 yaşlarında da görülebilir. Okul fobisi olan çocuklar, okula isteksizliklerini bedensel şikayetler ile ifade ederler ve ebeveynlerini ikna etmeye çalışırlar. Bu fiziksel şikayetler sıklıkla ortaya çıkar ve okula geri dönmenin etkisi kaybolur.

Okul fobisi, mide bulantısı, karın veya baş ağrısı gibi bedensel şikayetler şeklinde olan çocuklar genellikle sabahları uyanıp okula gitme kararının kendiliğinden kaybolduğu anda görülür. Çocuk öğleden sonra okula gidiyorsa, bu şikayetler öğleden sonra görülür.

Okul fobisinin nedenleri
Her fobi okulu fobisinde, psikolojik deneyimler kalıtsal ve yapısal faktörlerden daha önemlidir. Her ne kadar okul fobisi sebepsiz gibi görünse de, korkuyu oluşturan bazı temel faktörler vardır. Bunların başında aşırı koruyucu aile tutumları var.

Okul fobili çocukların önceki yıllarda anneleri tarafından büyük bir özenle yetiştirildiği görülmüştür. Bu tür anneler çocuklarına sürekli bakmakta ve tüm isteklerini yerine getirmektedir. Bir süredir çocuklarını gözlerinden ayırmak istemeyen koruyucu anneler özellikle çocuklarının fiziksel rahatsızlıkları ile ilgilenmektedir.

Aşırı korunma sonucu annelerine bağımlı hale gelen çocuklarda anneden ayrılma korkusu okul fobisi ile yakından ilgilidir. Çocuk anneden ayrıldığında, annesi ya da devam eden bir şey için endişelenmesi gerekir. Böyle bir durumda, fiziksel şikayetlerde bulunan çocuk bazen travma krizlerine girer ve ağlayabilir.

Korkular ayrıca, çocuk okulda pasif kaldığı ve başarılı olamadığı için okul fobisine yol açabilir. Çocuk, kurslarla ilgili konularda kendini yetersiz olarak düşünebilir. Bu durumda çocuk bu endişelerin doğru olmadığı konusunda ikna edilmelidir.

Ayrılma sorunları, değişime uyum sağlama zorluğu ve sorunlar, anne veya babanın hastalığı veya evdeki hırsızlık gibi okul fobisinin nedenleri olarak düşünülebilir. Bunun nedenleri çocuğun evden uzaklaşmasını önleyen faktörler olabilir.

Çocuklarında okul fobisi olan ebeveynlere tavsiyeler
Çocuğunuza okula başlamadan önce okul hakkında iyi şeyleri anlatın ve onları okula teşvik edin. Kendi okul deneyimlerinize dair iyi örnekler de yardımcı olabilir. Çocuğunuzu arkadaşlarınızla karşılaştırmaya çalışmayın. Çocuğa sevilmesi gereken okulun güzel yönlerini anlatmak için okulu rehber öğretmeninizle birlikte ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğa, içinde bulunduğu durumu anladığımız ve ona yardım edeceğimiz mesajını vermemiz gerekir. Çocuğa yönelik eleştiriye dayanan, küçük düşürücü, korkutucu ve onu korkutmaya çalışan yaklaşımlar başarılı olamaz veya daha sonra ortaya çıkacak daha büyük sorunlara neden olamaz. Bazen bu tür yaklaşımlar başarılı görünebilir, ancak çocuklar üzerinde olumsuz bir iz bırakabilirler.

Uzmanların çoğu, sorunun nedenlerini anlamaya çalışmak ve çocuk okula dönmeden önce endişelerini azaltmak için bir süre psikoterapi yapmanın yararlı olacağını düşünüyor.

Okul fobisinde dikkat edilmesi gerekenler
Ailelerin bu tür bir sorunla yüzleşmeleri gereken konular şunlardır:
Çocuğunuzun yerine koyduğu endişe ve endişeyi anlamaya çalışın.
Çocuğunuzu okula gitme zorluğu için cezalandırma; Çocuğun anksiyetesini tereddütsüzlük belirtileri, tereddüt etme arzusu veya sizi tahriş etme davranışı olarak değerlendirmekten kaçının.
Sabırlı, tutarlı ve kararlı olun. Sorunu gözardı etmek ve gelecek yıla aktarmak sadece çözümü zorlaştırıyor.
Çocuğun fiziksel semptomları varsa, onları kontrol etmek için doktora götürün.
Sınıf, okul arkadaşları ve öğretmenlerle ilgili zorluk, sıkıntı veya sorunlardan şikayet ederse, okulu ziyaret edin.
Okula gitmek için kendinizi şımartın. Sabahları yavaş yavaş şikayet etmeye ve hareket etmeye devam etseler bile, giyinmesini ve bakımını yapmasını sağlayın.
Okula devam ve muhalif olmama karşılığında evde ya da okulda başka yetkiler vermek gibi birtakım ödüller verin.
Çocuğun bir kez bile kazanmasına izin verilirse, sorunun daha da kötüye gideceği unutulmamalıdır.
Çocuğunuzun size güvenmesi çok önemlidir. Sınıftayken veya oyuna dalmışken bırakmayın. Bu işinizi zorlaştıracak. Çocuğunuz ne zaman gideceğini bilmeli.
Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, okulunuzun rehberlik servisine danışın. Rehberlik Servisi ve öğretmenlerimiz size yardımcı olacaktır.