Çocuklar En Çok İnternette ne Aradı

Çocuklar En Çok İnternette ne Aradı

Kaspersky Lab’ın çözümlerinden ve çocuk koruma özelliklerine sahip modüllerden alınan istatistiklere dayanarak, en son rapor çocukların internette nasıl yürüdüğünü ve bunları korumak için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Örneğin, video içeriğinin son birkaç ayda yapılan aramaların% 17’sini oluşturduğu belirlenmiştir. Bu aramalarda izlenen videoların çoğu zararsızdır, ancak çocuklar da yanlışlıkla uygunsuz içeriklerle karşılaşabilir.

Rapor, Kaspersky Safe Kids’in Windows, Mac, iOS ve Android aygıtları için ayrı bir hizmeti ve Kaspersky Lab için etkinleştirilmiş Ebeveyn Denetimi modülüne sahip amiral gemisi tüketici çözümlerinin Windows ve Mac sürümlerini bir araya getirdi.

Örneğin, raporda, son 6 aydaki en popüler on en popüler arama sonuçları sunuldu. Elde edilen verilerde; Video içeriği, yayın hizmetleri, video yayıncıları, diziler ve filmler için tüm istekleri içeren video ve ses kategorisinin, çocukların en çok aranan kategorisi (toplam taleplerin% 17’si) olduğu görülmüştür. İkinci ve üçüncü sıralarda sırasıyla% 14’lük çeviriler (% 10) ve iletişim (% 10) sıralanmıştır. Oyunlar ilginç bir şekilde dördüncü sıradaydı ve toplam aramaların% 9’unu oluşturuyordu.

Görüşmeler arasında net bir dil farkı olduğu da görülmüştür. Örneğin, video ve müzik siteleri genellikle İngilizce’de aranır. Bu, İngilizce’nin filmlerin, TV dizilerinin ve müzik gruplarının büyük çoğunluğunun adı olmasıyla açıklanabilir. İspanyolca konuşan çocuklar çeviri sitelerine daha fazla ilgi gösterirken, iletişim hizmetlerinin çoğu Rusça olarak yapılmıştır. Diğer tüm ülkelere göre, Çince konuşan çocuklar en çok aranan eğitim hizmetleriydi. Fransızca konuşan çocuklar daha fazla spor ve oyun web sitesi aradı. Alman konuşmacılar arasında “alışveriş” kategorisinde ilk sırada yer aldı. Pornografi için yapılan aramaların çoğu Arapça yapılırken, anime ile ilgili aramalarda Japon liderler haline geldi.