Baidu Sürücüsüz Otobüs Üretimine Basladı

Baidu Sürücüsüz Otobüs Üretimine Basladı ;

Çin’in arama motoru Baidu, sürücüsüz bir otobüs üretimine başladığını açıkladı. Bir konferansa konuşan Çin’in arama motoru Baidu Robin Li’nin en üst mühendisi olan Gin, Baidu’nun sürücü olmayan otobüsler üretmeye başladığını, Apollo 3.0 sürümü tarafından desteklenen sürücüsüz “Apolong” un Çin ve yurtdışında ticareti yapılabileceğini söyledi.

Robin Li, otobüs üreticisi King Long ile ortak olarak üretilen şoförsüz otobüslerin Çin’in birçok şehrinde ticari amaçlarla kullanılabileceğini söyledi. 2000 yılında Robin Li tarafından Çin’de kurulan bir internet şirketi olan Baidu, aynı zamanda ülkenin Google’ı olarak biliniyor.

Bir arama motoru olarak hizmet vermenin yanı sıra, kullanıcılar için video ve sosyal paylaşım platformları,  e-kitaplar, çeviriler ve yemek siparişleri gibi çeşitli alt uygulamalar da sunmaktadır. Günde aktif kullanıcıların sayısı bir milyardan fazladır ve Baidu’nun Duer adlı yapay zeka destekli bir ses asistanı vardır.

Son yıllarda, bilgi şirketlerinden otomobil üreticileri otonom araç teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Araç kiralama şirketi Uber, Baidu , Tesla Motors ,  Google ve Apple arama motoru uluslararası rekabette önde.