Aşırı Sıcaklarda Alınacak Önlemler nelerdir

Aşırı Sıcaklarda Alınacak Önlemler nelerdir ;  özellikle çocuklar, yaşlı insanlar, tansiyon, diyabet ve kalp şeklinde kronik hastalıklar.

Sağlıklı insanlar gerekli önlemleri almazsa, ısı ile ilgili bazı problemler olabilir. Hasan Turan, sıcak havadaki olumsuz etkileri en aza indirebilecek önerilerdi. 1- Beslenmeye dikkat edin Özellikle hipertansiyonlu hastalar, su ve tuz dengesi, az yağlı yağlı yağsız süt ve süt ürünleri, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır yağı, özellikle doymamış yağ asitleri ile iyi dengelenmiş bitkisel yağlarla pişirilmiş yiyecekler yemelidir.

Her gün, çeşitli taze sebze ve meyve tercihleri ​​posada zengin 3-4 porsiyon, düzgün çalışmasını sağlamak için ince ve kalın bağları. Salam, sosis, sucuk ve aşırı tuz içeren yiyecekler içeren gıdalar mümkün olduğunca tüketilmemelidir. 2 – Günlük su tüketimine dikkat ediniz Diabetik hastalarda, özellikle yaz döneminde,

Kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden kaçınılmalıdır. 3 – Strese neden olan faaliyetlerden uzak durun. Özellikle hipertansiyonu olan insanlar için stres artırıcı faaliyetlerden uzak durmak yararlı olacaktır. Kafein ve alkol kan basıncında artışa neden olabileceğinden, özellikle yaz aylarında alkol ve kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır. 4- Uzun süre güneşe maruz bırakmayın Kardiyovasküler hastalara, özellikle sıcaktan korunduğunda, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları çok önemlidir.

Bu hastalar dışarı çıkmamaları veya güneşin doğduğu 11.00-16.00 saatleri arasında serin ve gölgeli yerlerde kalmamalıdır. 5 – Pamuklu giysiler seçin. Yaz sıcağında giysiler gerekli önlemlerden birisidir. Naylon içeren ve emmeyen kumaşa getirilen giysiler özellikle yaz sıcağında sağlığı tehdit edebilir.

İçeride kolayca taşınabilen açık renkli keten ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. 6. Yiyecek saklama koşullarına dikkat Yiyecekler, buzdolabında saklanmalı ve ısıda daha çabuk bozulabilir. Süt ve yoğurtların da benzer şekilde kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilir. 7- Terli hava ile havadar odaya girmeyin. Terli hava ile havadar odaya girilmesi, ani hava değişimine bağlı kas kasılması nedeniyle ağrıya neden olabilir. Eğer kasılmalar, boyun sertliği, artrit, boyun düzleştirmesi olarak adlandırılan, spinal kavisler ve fibromiyalji ile birlikte görülürse, tutulma kaçınılmazdır.