Apple için Kriz her geçen gün büyüyor

Apple için Kriz her geçen gün büyüyor. Apple CEO’su Tim Cook, 2019’da iPhone gelirinin kaybedilmesinden endişe duyduğunu söylemşti. Yaklaşık 9 milyar dolarlık bir düşüş Cook’u ifade ediyor. Özellikle de iPhone’un satışları rahatsızlıklarının gelişmekte olan ülkelerdeki pazarlara da olumsuz yansıyabileceğini belirtti. Türkiye’de ağırlıklı olarak Çin’de bulunur. Tahmini zarar 9 milyar dolar.

Tim Cook, ilk çeyrek hedeflerini düşürdüklerini ve beklediklerinden daha az iPhone satacağını açıkladı. Cook, hedeflerine ulaşmak için azami gayret göstereceklerini belirterek, çabalarımızın yeterli olmayacağına inanıyoruz.

Cook, mektubunda daha düşük bir kazanç kılavuzu için birkaç açıklama sunar: iPhone XS ve XS Max’ın önceki lansman programları, Apple’ın yeni Apple ürün sayısındaki düşüşün ABD dolarının gücü olan iPhone X’e kıyasla düşmesi ve Bazı pazarlarda genel ekonomik zayıflık, ustalaşılmıştı. Ama sorun bu değil. Asıl sorun, insanların Apple’ın öngördüğü kadar yeni iPhone almamasıdır. Ekonomik kriz bunu 2018’in sonunda gösterdi. Sadece son 6 aydır bu düşüşü Türkiye’nin pazarında bile görebildik.

Borsada her geçen gün hisse değeri erimeye devam ediyor.