5G Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5G Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5G ağları, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda hiç olmadığı kadar hızlı ve daha güvenilir bağlantılar sunan yeni nesil mobil internet bağlantısıdır.

En yeni ağ teknolojisini ve en yeni araştırmaları birleştiren, 5G bağlantıları mevcut bağlantılardan çok daha hızlı sunar. Yakında 1GBps civarında ortalama indirme hızına sahip beklenen norm olacak.

Ağlar, İnternet’in teknolojisinde büyük bir artışa yardımcı olacak ve büyük miktarlarda veri taşımak için gereken altyapıyı sağlayarak daha akıllı ve bağlantılı bir dünya sağlayacaktır.

İyi bir gelişme ile, 5G ağlarının 2020 yılına kadar dünya çapında başlatılması bekleniyor.
Nerede olursanız olun daha hızlı bağlantı sağlamak için mevcut 3G ve 4G teknolojisi ile çalışın.

5G ne zaman başlayacak?

– 5G teknolojisinin 2020 yılına kadar dünya çapında resmi olarak pazarlanması bekleniyor

– ABD, Çin ve Güney Kore’nin, tam 5G ağlarına sahip ilk ülkelerden biri olması bekleniyor.

– Birçok şirket, ağlarının ve cihazlarının 2020 için zaman içinde “5G hazır” olduğundan emin olmakla meşgul.

5G ağları benim için ne ifade ediyor?

Daha hızlı indirme ve yükleme hızları
Çevrimiçi içeriğin kesintisiz akışı
Yüksek kaliteli ses ve görüntülü aramalar
Daha güvenilir mobil bağlantılar
Çok sayıda bağlı IOT aygıtı
Kendinden tahrikli arabalar ve akıllı şehirler de dahil olmak üzere ileri teknolojilerin genişletilmesi
5G ne kadar hızlı olacak?
Teknoloji hala geliştirme aşamasında olduğu için 5G’nin 4G’den ne kadar hızlı olacağı hala net değil. Ağların mevcut indirme ve yükleme hızlarına önemli bir yükseltme sağlaması gerektiği söyleniyor – GSMA, yaklaşık 1GB / sn’lik minimum indirme hızları önerir. Çoğu tahmin, 5G ağlarının ortalama hızının 10 Gb / sn’ye ulaşacağına ve hatta bazılarının da 800 Gb / s aktarım hızına sahip olacağına inanmaktadır.

Bu, kullanıcıların saniyeler içinde tam uzunlukta HD kalitesinde film indirebilecekleri ve yazılım güncellemelerini indirip indirecekleri çok daha hızlı bir şekilde tamamlanacağı anlamına gelir.

Telefonumda 5G ağlarını kullanabileceğim mi?
4G ağları standart olduğunda, piyasaya sürülen mevcut akıllı telefonlar, tabletler veya diğer cihazlar, başlamak için 5G’ye bağlanamayabilir veya bunu yapmak için ek maliyetlere neden olabilir.

Ancak, ilk kullanım için 2020 son tarihini takiben, yakında varsayılan olarak 5G bağlantısıyla gelen cihazları göreceğiz.

Yine de endişelenme. 5G mevcut 4G ve 3G ağlarında büyük bir adım atsa bile, yeni teknoloji en azından başlangıç ​​için yerini almayacaktır.

Bunun yerine, 5G’nin mevcut ağlarla bağlantı kurması gerekir, böylece kullanıcılar bağlantılarını asla kaybetmezler. Yeni 5G, kapsama alanı kapsamına girmeyen alanlarda yedek olarak çalışan eski ağlarla devam edecek.

Güney Kore gibi bazı ülkeler bunlardan faydalanabilmelerine rağmen, “4.5G” (LTE-A olarak da bilinir) adı verilen ağlar bu boşluğu doldurmaya hazırdır, ancak mevcut 4G ağlarından daha hızlı bağlantılar sunarlar.

Bununla birlikte, bir kez başlatıldığında, 5G’nin uygulanması daha yavaş bir süreç olabilir.
Önceki nesil 4G ağlarının aşamalı olarak aşamalı hale gelmesiyle, mevcut ağ altyapısının yeni teknolojiyle başa çıkmak için yükseltilmesi veya hatta değiştirilmesi gerekebilir ve evler ve işletmeler de yeni hizmetlerin yüklenmesini gerektirebilir.

5G ağlarının mevcut ağlardan nasıl geçeceğini henüz bilmiyoruz, ancak 4G hizmetinin kullanımı gibi teknolojinizi yükseltmeden yeni ağlara hemen bağlanamazsınız.

Neden 5G ağına ihtiyacınız var?

GSMA, 5G ağları için sekiz kriteri listeledi. Bağlantı ihtiyacı, 5G olarak değerlendirilmek üzere büyük bir çoğunluğu karşıladı:

1-10 gbps uçtan uca bağlantılar (örneğin teorik maksimum değil)
1 milisaniye uçtan uca gidiş dönüş gecikmesi (gecikme süresi)
Birim alan başına 1000x bant genişliği
10-100x bağlı cihaz sayısı
(Algı)% 99,999 kullanılabilirlik
(Algı) yüzde 100 kapsama
Faydalı enerji kullanımında% 90 azalma
Düşük güç, makine tipi cihazlar için 10 yıla kadar pil ömrü uzatır.