4 Adımda İstenmeyen Mesajlara Son Verin

4 Adımda İstenmeyen Mesajlara Son Verin

Son 2,5 yılda, istenmeyen mesajlara sahip şikâyet sayısı 600’ü aşmış, ceza miktarı ise 22 milyon TL’nin üzerindedir. ‘Bu tür mesajların nasıl engelleneceğini’ ve ‘nasıl şikayet edeceğinizi merak edenler için 4 adımlık küçük bir kılavuz hazırladı.

İstenmeyen SMS ve e-postalar, tüketicilerin son yıllarda şikayet ettikleri sorunların başında gelmektedir. düzenlemesi Mayıs 2015’te yürürlüğe girmiş olup, aynı zamanda pazarlama ve tanıtım amaçlı yaşanan zorlukları da azaltmak için resmi numaraya göre SMS ve e-posta göndererek ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine bakacak olursak, Ticari Elektronik Haberleşme Şikayet Sistemi (TISS) üzerinden yapılan şikâyet sayısı, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 2017 yılı sonuna kadar 600’ü aşmıştır. Tüketicilerin bu şikayetlerinin yüzde 91’i SMS, yüzde 7’si sesli görüşme ve yüzde 2’si e-posta ile ilgili başvurulardı. Son 2,5 yılda, talep edilmeyen mesajların ceza tutarı 22 milyon TL’yi aştı.

‘GÖRÜLMEK İÇİN SPAM ARAMA’

Sonuç olarak, son yıllarda ‘spam’ (istenmeyen) e-posta ile kalkan bir saldırı savaşı yaparken Türkiye ile çalışırken, spam aramaları ve SMS dünya sıralamasında 7’nciligini korumaya devam ediyor. Yetkisiz mesajlardan şikayet etmek isteyen tüketiciler için sadece TİSS de yetkilidir. Mevcut yasal haklarınızı kullanarak, bu tür mesajlardan kurtulmak isteyenler için yetkisiz SMS engelleme ve şikayet işleme sürecini adım adım uygularız.

1- GÖNDER ‘RET’ veya ‘İPTAL’

1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren yeni e-ticaret yasasına bakarsanız, e-posta, SMS ve telefon ile getirilen ticari mesajlar “izinli pazarlama” kapsamındadır. Elektronik iletişim adresinizi, bu tarihten önce mallara doğrudan hizmet sağlama sürecinde verdiyseniz, ticari elektronik mesajlar göndermek için onay vermiş sayılırsınız. Bu tür mesajlar için önce reddetme hakkını kullanabilirsiniz. SMS’de “Ret” veya “Cancel” yazıp, gönder listesinden çıkabilirsiniz. Öte yandan, bildirimleri almaya devam ederseniz, şikayetinizi TIS ile kullanabilirsiniz.

2- ‘B’ KODU NASIL YAPILIR?

2016’nın sonundan itibaren kurumlardan gelen SMS’lerin sonucu olarak “B” harfiyle başlayan kodlar var. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ajansı’nın bu kodları, spam göndericilerin mesaj göndermesini ve kullanıcıları rahatsız etmesini önlemek için kullanılır. Kullanıcılar, telefon bildirim ayarlarının “ifade engelleme” bölümünde ilgili kurum kodunu yazarak bu kurumdan SMS gelmesini engelleyebilir.

3. IOS VE ANDROID’DE İNCELEME YOLU

Cep telefonu kullanıcılarının maksimum şikayeti yapmak için kullandıkları başlıklardan biri de numara ve / veya SMS engelleme. Bunu yapmak için, iOS işletim sistemi kutusundaki ilgili bildirim ekranının sağ üstündeki “bilgi” ye tıklayın ve açılan ekranda “Bu aramayı engelle” ye tıklayın. Android cihazlarda, “Mesajlar – Ayarlar – Mesajları Engelle” bölümünü takip ederek ve ya kutudan SMS gönderen numaraları veya numaraları manuel olarak girerek engellemek mümkündür. Gelen mesajda gönderenin numarasını göremiyorsanız, “Mesajları Engelle” sekmesinin altındaki “İstisnaları Engelle” seçeneği ile mesajın konusunu yazarak engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

4. E-DEVLETE İLİŞKİN ŞİKAYET

Tüketiciler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın “Ticari Elektronik Haberleşme Şikayet Sistemi” ne izinsiz olarak SMS ile gönderilen e-postalarla gelen sesli aramalar hakkında şikayette bulunabilirler. E-devlet kullanıcı adı ve şifresi (https: // tiss.Gtb.Gov.Tr) ile girilen sistemde “Kısa mesaj (SMS) yap”, “Sesli arama şikayeti yap” ve “Bir e-posta şikayeti “istenen bilgi (mesajın tarihi / saati, başlığı, içinde ne var …) girilir ve başvuru tamamlanır. Şikayetlerin durumu TIS üzerinden takip edilebilir.